V poradí už tretí dokument si dnes (27.2., o 17.00) môžete prísť pozrieť do čajovne Gaia. Tentokrát sa bude premietať dokument Spravodlivosť pre Sergeja, ktorý ukazuje čo všetko sa môže stať, ak sa v Rusku rozhodnete bojovať proti korupcii.

Boj proti korupcii Vás môže stáť život!

Sergej Magnitskij zaplatil za boj proti korupcii najvyššiu cenu. Jeho úprimnú snahu bojovať proti najväčšiemu daňovému úniku v dejinách Ruska sa skončila v nápravnom zariadení, kde bol vystavený zaobchádzaniu, ktoré viedlo až k jeho smrti v novembri 2009. V dokumente  tvorcovia konfrontujú divákov a diváčky so svedectvami Sergejových spolupracovníkov/čiek, priateľov/liek, rodiny a aktivistov/tiek, ktoré vytvárajú šokujúci obraz Ruska ako krajiny, kde je občianska spoločnosť nežiadúca a akákoľvek aktivizácia musí rátať s primeranou odozvou štátnej moci.

Od 13. februára ponúklo premietanie v rámci projektu Premietaj aj ty! už dva zaujímavé dokumenty. Prvým bol Bieloruský sen o tom ako sa štátna moc na čele s prezidentom Lukašenkom zachovala voči ľudom, ktorí si želali demokratické zmeny vo vlastnej krajine. Druhým dokumentom bol film Krv v mobile, ktorý predstavuje investigatívne pátranie po krvavých mineráloch v našich mobiloch, o korporatívnej nezodpovednosti a preferencii zisku pred ľudskými právami.

A nezostáva len pri diskusii. Členovia a členky Univerzitnej skupiny Amensty International pripravujú pre každé premietanie list, ktorý môžete podpísať a adresovať napr. Prezidentovi Bieloruska, aby vedel, že vám nie je ľahostajné porušovanie ľudských práv v Bieloru alebo mobilným operátorom a výrobcom, aby neprofitovali na predaji mobilov vyrobených z krvavých minerálov.

Ak Vás zaujíma svet okolo seba, ak Vás štve nespravodlivosť a ak nechcete zostať pasívny potom príďte na Spravodlivosť pre Sergeja. Po filme bude nasledovať neformálna diskusia pri výbornom čaji a každý/á bude mať možnosť podpísať/napísať list vyzývajúci na ochranu ľudských práv v Rusku.

Premietanie organizuje Univerzitná skupina Amnesty International v Banskej Bystrici v rámci projektu Premietaj aj ty (OZ Človek v ohrození).