Dvere Bábkového divadla na Rázcestí sú síce z dôvodu lockdownu zatvorené, no za dverami divadla sa intenzívne pracuje a skúša. V januári nového roka sa deti môžu tešiť na dve atraktívne premiéry.

O bojovníčke Hilde

Prvým pripravovaným predstavením, ktorého prvú etapu skúšania divadlo ukončilo v decembri,  je príbeh O sliepke, ktorá sa nevzdala.

Po úspešnom uvedení titulu O malej sove, ktorá sa bála tmy (premiéra: 29.9. 2019, réžia M. Pecko), siahla dramaturgia Bábkového divadla na Rázcestí (BDNR) opäť po známej knižnej predlohe britskej spisovateľky Jill Tomlinson. V našich končinách nie príliš známy príbeh o odvážnej a odhodlanej sliepke Hilde, patrí k najobľúbenejším a najpredávanejším detským knihám za posledných 40 rokov. Pomerne často ich uvádzajú divadlá vo Veľkej Británii, Nemecku, Taliansku, Maďarsku… Meno Hilda dostala hlavná hrdinka zámerne. Toto meno vraj znamená bojovníčka. A keď sa Hilda pre niečo rozhodne, nič ju nezastaví. Má odvážne srdce a nikdy sa nevzdáva.

O sliepke, ktorá sa nevzdala: Autorka: Jill Tomlinson. Preklad, dramatizácia: Iveta Horváthová. Réžia: Marián Pecko. Kostýmy, bábky: Eva Farkašová a.h. Scéna: Eva Farkašová a.h., Marián Pecko. Hudba: Róbert Mankovecký a.h. Výroba: Ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej. Svetlo: Pavol Bukovina.

Účinkujú: Ivana Kováčová, Marianna Ďuranová, Ľubica Pradidová, Mária Šamajová. 

Plánovaná premiéra: 30. január 2022

Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Stretnutie s bábkami a rozprávkami

Ďalším predstavením pre deti, ktoré divadlo pripravilo počas lockdownu, je Putovné uško. Bábkový ateliér pre nepočujúcich a počujúcich je stretnutie s bábkami a rozprávkami, dramatická edukácia pre všetkých, čo majú radi rozprávky a hry. Dozvedia sa v ňom, aké poznáme bábky, na čo bábky používame, ako ich vodíme.

Bábkový ateliér realizuje BDNR v rámci projektu Divadlo MOFEM (divadlo mobility & flexibility &emocionality), ktorý neznamená len jednorazovú aktivitu ale spôsob myslenia o divadle. Je to koncepcia s dlhodobým zámerom, ktorá chce kontinuálne a systematicky rozvíjať vzťahy so znevýhodnenými skupinami a komunitami. V roku 2021 pokračuje v tejto línii so zameraním na sluchovo znevýhodnené deti a mladých ľudí. Okrem  prvého pilotného ateliéru v posunkovom jazyku na Slovensku, zdigitalizovalo a doplnilo titulkami päť rozprávok a hier zo svojho repertoáru.

Putovné uško: Koncept a réžia: Iva Š. Technická spolupráca a reštaurovanie bábok: Katarína Mažáryová. Výprava: Michaela Zajačková a. h. Odborná spolupráca: Peter Vrťo. Vyrobili ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej.

Účinkujú: Peter Vrťo a.h., Andrej Polakovič / Marianna Mackurová 

Plánovaná premiéra: 23. január 2022

Projekt Div. MOFEM 2 je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Čo sa týka bábkového ateliéru, ktorý je interaktívnou produkciou, sú počujúce i nepočujúce deti kľúčovým publikom a Putovné uško poputuje za nimi, do tried integrovaných škôlok a škôl. Na inscenáciu O sliepke, ktorá sa nevzdala, sa diváci a diváčky môžu tešiť v divadelnej sále. Podobne ako Hilda, ani divadlo sa nevzdáva. Skúškové procesy ukončilo internými generálkami, prvé uvedenia sa odohrali  10. decembra (Putovné uško) a 17. decembra (O sliepke, ktorá sa nevzdala).

„Na uvedenie obidvoch titulov sa tešíme naživo, hneď v januári, po ukončení lockdownu. Sledujte nás na www.bdnr.sk, na našom FB a Instagrame.  ≠ Sme s vami, buďte s nami.“