V nedeľu 13. septembra Bábkové divadlo na Rázcestí otvorilo jubilejnú šesťdesiatu sezónu. Túto nedeľu pozýva najmenších divákov a ich rodičov na premiéru inscenácie z divadelného cyklu pre batoľatá Šepoty lesa.

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí (BDNR) sa tvorbe pre deti od nula rokov začalo venovať ako prvé divadlo na Slovensku. Od roku 2011 sa tejto línii tvorby venuje kontinuálne. V repertoári má päť titulov pre batoľatá: Batolárium (2011, réžia: Monika Kováčová, Marián Pecko), Akvabatolárium  (2012, réžia: Monika Kováčová, Marián Pecko), Farbatolárium  (2013, réžia: Monika Kováčová, Marián Pecko), Čiarkolárium (2015, réžia: Ajka Liňajka), Hmatuláci (2018, réžia: Maťa Grifelová. V roku 2015 bolo divadlo za svoju komunikáciu s najmenšími divákmi a diváčkami ocenené prestížnou cenou Hašterica za mimoriadny počin v oblasti bábkového divadla.

V nedeľu 20. septembra  do repertoáru divadla pribudne šieste pokračovanie cyklu pre batoľatá. Nový titul má názov Šepoty lesa a bude to prvá premiéra v jubilejnej 60. sezóne divadla. Šepoty lesa pre BDNR ho pripravil medzinárodný slovensko-poľský umelecký tím pod vedením režisérky Honoraty Mierzejewskej-Mikosze, ktorá patrí k prvým režisérkam v Poľsku tvorivo sa venujúcim téme divadelných „batolárií“.

Honorata Mierzejewska-Mikosze je členkou umeleckého súboru Bábkového divadla v Olsztyne. Od roku 2009 pripravila desiatku titulov pre najmladších divákov a diváčky v rôznych poľských divadlách. Jej režijný rukopis sa vyznačuje syntézou poézie, hudby a výtvarných obrazov. Okrem tvorby divadelných predstavení sa angažuje v projektoch, ktoré posilňujú aktívne zapojenie rodín s deťmi do kultúrneho diania v Poľsku. Šepoty lesa sú jej prvou realizáciou na Slovensku, pričom je zároveň autorkou námetu a scenára inscenácie.

V centre pozornosti les a stromy

V centre pozornosti inscenácie Šepoty lesa je les a rôzne druhy stromov. Publikum sa s nimi zoznámi prostredníctvom mini príbehov prepojených so životom malého buka Bartolomeja. Sprievodcami Bartolomejovým svetom sú prieskumníci, herec a herečka, ktorí s citom, rešpektom a humorom objavujú lesné zákonitosti. Preklad  textu pripravil Marián Pecko. Vizuálny koncept predstavenia pracuje najmä s prírodninami, kmeňmi stromov, halúzkami, šiškami a pod (výprava Ewa Woźniak). Scénografia je doplnená interaktívnymi projekciami (médiá Alexander Janas), ktoré približujú rôznorodé prírodné procesy a dodávajú scénam nevšednú dynamiku. Hudobný koncept pracuje so živou muzikou, gitarovou hudbou a drevenými perkusiami (hudba Tomasz Lewandowski). Účinkujú: Dodo Šamaj, Filip Štrba a hosťujúca herečka Katarína Gurová.  Predstavenie je venované deťom od dvoch do piatich rokov.

Premiéra inscenácie Šepoty lesa sa uskutoční v nedeľu 20. septembra o 16:00 h v divadelnej sále Bábkového divadla na Rázcestí.

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Podporil Poľský inštitút v Bratislave.