Poslednou premiérou tejto divadelnej sezóny v Bábkovom divadle na Rázcestí bude akustické divadlo pre nevidiace, slabozraké a vidiace deti, rozprávka O prvom rozprávkarovi. Premiéra sa uskutoční vo štvrtok 30. júna.

Divadelná adaptácia čínskej ľudovej rozprávky pre všetky deti od 5 rokov, vidiace, so zrakovým znevýhodnením aj nevidomé, je pilotným projektom v oblasti bábkového divadla na Slovensku. Je to rozprávkový príbeh o nevidiacom čínskom chlapcovi, ktorého otec (knieža) vyhnal pre jeho zrakové znevýhodnenie do lesa. Tam ho vychovali divé zvieratá. Naučili ho svojej reči, a keď trochu podrástol priučili ho i reči ľudí… Čo sa udialo potom, sa dozviete na premiére rozprávky O prvom rozprávkarovi, vo štvrtok 30. júna o 17:00 h v Bábkovom divadle na Rázcestí.

V predstavení, ktorého režisérom je Marián Pecko (aj úprava textu, výtvarný koncept), účinkujú: Marianna Ďuranová, Ivana Kováčová, Marek Horváth, Dávid Szöke, Dodo Šamaj

Preklad: Mária Ďuríčková. Hudba: Marianna Ďuranová,  Marek Horváth, Dávid Szöke, Dodo Šamaj. Text piesne: Marianna Ďuranová. Zvuková spolupráca: Dušan Kozák, a. h. Hudobná spolupráca: Róbert Mankovecký, a. h. Výroba: ateliéry BDNR pod vedením Kataríny Mažáryovej. Svetlo: Pavol Bukovina. Zvuk: Marek Horváth.

Inscenáciu O prvom rozprávkarovi Bábkové divadlo na Rázcestí uvádza v rámci projektu MOFEM – Divadlo mobility &flexibility & emocionality. Týmto projektom divadlo vedome iniciuje verejný program, ktorého cieľom je prekročiť izoláciu znevýhodnených skupín uzavretých (často) do svojich komunít, aby uviedlo staronový odkaz umenia a myšlienky umenia bez bariér do praxe. Nadväzuje na líniu tvorby divadla z 90. rokov – divadla tolerancie. Projekt má za cieľ komunikovať témy súvisiace so zrakovým znevýhodnením skrz divácky atraktívne predstavenie a prispieť ku kvalitatívne novej situácii vzájomného spolužitia a porozumenia medzi jednotlivými cieľovými skupinami a súčasne zaradiť do programu divadla projekty prekračujúce hranice bežnej repertoárovej dramaturgie.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete na stránke tu.