K Vianociam neodmysliteľne patria rozprávky. Mnohé z nich sa každoročne opakujú, no pribúdajú aj nové, zatiaľ nepoznané. Muzikál Tajomstvo rozprávky spája v sebe päť nie veľmi známych rozprávkových príbehov Hansa Christiana Andersena. Premiéra muzikálu je vo štvrtok 22. decembra v Dome Slovenského misijného hnutia v Banskej Bystrici. 

Pod muzikálové predstavenie Tajomstvo rozprávky sa scenáristicky a režijne podpísala banskobystrická baletka, tanečnica, choreografka Tatiana Jánošová. Tanec je súčasťou jej života už od detstva. Pôsobila v balete Štátnej opery, viedla úspešný banskobystrický tanečný súbor Blesk a ako tanečnica získala viacero ocenení doma aj v zahraničí a je autorkou mnohých tanečných predstavení. Je o nej známe, že svoje tanečné diela si pripravuje sama, od choreografie, cez kostýmy, hudbu. Tak tomu bolo aj pri príprave tohto muzikálu, pričom však spolupracovala, ako povedala, aj s množstvom spriaznených duší.

Tajomstvo rozprávky je poetický príbeh o štyroch ročných obdobiach, ktorým sprevádzajú rozprávkové bytosti. Viac sa o novom muzikálovom predstavení dozviete z rozhovoru s jeho režisérkou a autorkou scenára Tatianou Jánošovou.

Inšpiráciou pre vaše Tajomstvo rozprávky sú menej známe príbehy slávneho rozprávkara Hansa Christiana Andersena. Ktoré príbehy to sú?

Štrnásť rokov sa venujem Dobšinskému, režírovala som podľa jeho diela jedenásť predstavení. Debutovala som v roku 2009 v Spišskom divadle predstavením O ružovej Aničke. Moji profesori Matúš Oľha, Antón Kret a Ján Sládeček vtedy povedali, že takto roztancovaného Dobšinského ešte nevideli… Tentokrát som siahla po Andersenovi. Vybrala som päť menej známych predlôh. Snažila som sa, aby do seba zapadli, a tak vznikol nový príbeh s odkazom večného kolobehu času. Sú to príbehy Snežienka, Sedmokráska, Bodliak, Jedlička a príbeh o chorom chlapcovi Anjel.

Vieme, že mnohé Andersenove rozprávky sú smutné. Aká bude tá vaša?

Áno, Andersen a jeho príbehy sú smutné, poetické, no majú odkaz. Vždy som pri tvorbe cítila odkaz dobra, nádeje, posolstvo myšlienky, a tak je tomu i teraz. Bude to dvojzmyslové predstavenie. Sú v ňom ukryté myšlienky, no dramaturgia je poetická, snívá a hlavne pozitívna, s odkazom dobra a lásky.

S kým ste spolupracovali na príprave muzikálu?

S banskobystrickou Rodinnou školou, Slovenským misijným hnutím a množstvom spriaznených duší…

V predstavení sa bude tancovať, hovoriť, spievať… Aká hudba zaznie?

Keď som dopísala dielo, napísala som každej postave aj texty piesní a oslovila som Dušana Kozáka na skomponovanie hudby. Skvelo sa dopĺňame, vraví píš, píš, super sa mi komponuje na tvoje texty. Skomponoval hudbu a na premiére, ktorá bude s orchestrom, ju aj oddiriguje.

Čo by ste povedali o účinkujúcich, môžete nám ich predstaviť?

Sú skvelí, obetaví… som vďačná za ich ústretovosť. Realizácia procesu nebola jednoduchá, občas som si pripadala ako Robinson, ale oni mi boli oporou. V muzikáli sa predstavia Pavol Poljovka a Melisa Jacinová, odchovanci Akadémie umení v Banskej Bystrici, deti Company Tanyasan a žiaci Rodinnej školy z Lazovnej.

Ste rodená Prešovčanka, no viac dve desaťročia žijete v Banskej Bystrici. Kde teraz pôsobíte?

Stále pôsobím v Banskej Bystrici a cestujem aj po svete. Tento rok som pracovne navštívila Afriku, Maroko, Mauritius a Gran Kanariu. V Banskej Bystrici spolupracujem s Domom sv. Vincenta, kde sa venujem ženám a deťom vo forme art terapie, ako aj s Rodinnou školou, vediem tanečný a divadelný krúžok aj umelecké teleso Company Tanyasan a spolupracujem tiež so zvolenskou Súkromnou základnou umeleckou školou Heuréka.

Určite už máte predstavu o svojej ďalšej tvorbe. Čo chystáte v novom roku?

S podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín Kult minor pripravujem autorskú dvojjazyčnú divadelnú hru o mojom dedkovi, ukrajinskom spisovateľovi, riaditeľovi ukrajinského rozhlasu a šéfredaktorovi novín Fedorovi Vasilievičovi Ivančovi.

Premiéra muzikálového predstavenie Tajomstvo rozprávky sa uskutoční v predvečer vianočných sviatkov, vo štvrtok 22. decembra o 18.00 h, v Dome Slovenského misijného hnutia v Banskej Bystrici (bývalé PKO, Skuteckého 4). Predstavenie je vhodné pre deti od 5 rokov, vstupné je dobrovoľné.

Tajomstvo rozprávky

Muzikálové predstavenie na podklade príbehov H. Ch. Andersena.

Scenár a réžia: Tatiana Jánošová
Autor hudby a dirigent: Dušan Kozák
Účinkujú: Pavol Poljovka, Melisa Jacinová, Simonka Hrušková, Matej Krajčovič a deti z Rodinnej školy v Banskej Bystrici.