Až siedmi z vás môžu vyhrať knihy v predvianočnej knižnej súťaži, ktorú sme pripravili s vydavateľstvom IKAR.

Mária Mikitová: Vyhorená dúha

????????????????????????????Dynamický príbeh rodiny, ktorej možno závidieť, kým sa neodchýli opona vnútorného sveta jej členov.

Kaja je frustrovaná manželka dobre zarábajúceho muža, no ich vzťah je v ohrození. Medzi niekoľko vláken, čo ich ešte horko-ťažko držia pri sebe, patrí zžieravá túžba po dieťati, na ktoré márne čakajú už desať rokov. A sú tu ešte traja ďalší muži, s ktorými nemôže Kaja prestať hrať životom opotrebované zdeformované roly. Jej otec v starobe prichádzajúci o rozum, nevlastný syn, ktorého vychovávala pritvrdo a teraz sa jej to vracia aj s úrokmi… a kolega. Ten by mohol a zároveň nemohol byť aj niečím viac než len (spolu)pracovníkom. Kaja je časovaná bomba s jediným rozdielom – ona vybuchne niekoľkokrát…

Ukážka z knihy

Niekoľkými prískokmi bola pri hniezde záchrany, otvorila ho a… Ležal tam drobučký človiečik s jemným hnedým páperím na hlave, zabalený v pestrofarebnej teplej deke, živý a tichý, zvedavo pozeral na svet modrými očkami.

Už neváhala ani stotinu sekundy, vybrala dieťa a nežne ho pritisla k sebe. Železnú oponu ani nezatiahla a tak rýchlo, ako to len bolo možné, odkráčala preč, ani sa neobzrela. Keby tu bola nainštalovaná kamera a niekto by mal možnosť pozorovať ju, istotne by nadobudol presvedčenie, že zlodejka detí postupovala úplne chladnokrvne. Nebolo to tak. Bola zmätená a srdce jej búšilo tak prudko, až sa vydesila, že by to mohol byť infarkt. Dieťa to vycítilo a rozplakalo sa, preto musela vyvinúť maximálne úsilie, aby upokojila najprv seba, a potom i to modrooké stvorenie.

Knihu Vyhorená dúha môžete vyhrať, ak do nedele 21. decembra správne odpoviete na otázku: Koľko rokov čaká Kaja na dieťa?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Lucia Jablonská.

Jo Nesbø: Netopierí muž

Netopieri muzPrvý prípad s detektívom Harrym Holem sa odohráva v Austrálii. Inšpektora vyslali na opačný koniec sveta, aby sekundoval miestnemu policajnému zboru pri objasnení vraždy nórskeho dievčaťa. Okrem toho sa má zbaviť problémov s alkoholom a dostať sa z psychických ťažkostí. Pri autonehode totiž jeho vinou zomrel kolega. Harry Hole však nevie sekundovať. Preberá iniciatívu, len čo zistí, že nejde o jedinú vraždu, ale že má dočinenia s masovým vrahom. Postupne preniká do prostredia drogových dílerov, prostitútok, cirkusantov a boxerov. Čas sa kráti a netopier – symbol smrti aborigénov – rozprestiera krídla nad ďalšími obeťami.

Knihu Netopierí muž môžete vyhrať, ak do nedele 21. decembra správne odpoviete na otázku: Kde sa odohráva prvý prípad s detektívom Holem? 

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Erika Matulová.

Liane Moriartyová: Prečo sme sa vlastne rozišli?

Preco sme sa vlastne rozisliStrata pamäti môže byť hotovým vykúpením…

Alice sa preberie na dlážke v posilňovni s veľkou hrčou na hlave. Myslí si, že má dvadsaťdeväť rokov a čaká prvé dieťa so svojím úžasným manželom Nickom. Napočudovanie sa dozvie, že pri páde sa jej z pamäti vymazalo desať rokov života a že v skutočnosti je nervózna tridsaťdeväťročná žena, ktorá najradšej trávi čas náročným posilňovaním a na poradách školských výborov so ženami, aké kedysi neznášala. Ako je možné, že sa jej život tak radikálne zmenil? Prečo ju manžel zrazu nenávidí? A čo také hrozné urobila, že sa s ňou jej milovaná sestra takmer nerozpráva? Najviac ju však znepokojuje, že si absolútne nespomína na svoje tri deti. Alice sa zrazu vidí inými očami, no nespoznáva sa. Tá nová žena sa jej vôbec nepáči. Nájde spôsob, ako byť znova tým človekom, akým bývala kedysi?

Knihu Prečo sme sa vlastne rozišli? môžete vyhrať, ak do nedele 21. decembra správne odpoviete na otázku: Koľko rokov má Alice?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Katka Škornová.

 John-Henri Holmberg: Temná strana Švédska

Temná strana ŠvédskaOd chvíle, ako v roku 2005 vyšiel román Muži, ktorí nenávidia ženy od Stiega Larssona, sa čitatelia na celom svete nevedia nasýtiť švédskej kriminálnej prózy. Svetový knižný trh doslova ovládli najväčší majstri tohto žánru zo severských krajín. Do Temnej strany Švédska, tejto jedinečnej, prelomovej antológie, prispeli svojimi poviedkami najuznávanejší a najobľúbenejší švédski autori vrátane samotného Stiega Larssona. Na jej zostavenie sa podujal John-Henri Holmberg, expert na švédsku kriminálnu prózu, ktorý sleduje, ako sa tento žáner vyvíjal od konca devätnásteho storočia dodnes.

Antológia obsahuje dosiaľ nepublikovanú poviedku Maj Sjöwallovej a Pera Wahlööa, manželskej dvojice, ktorá v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch po prvý raz predstavila švédsky kriminálny román zahraničným čitateľom. Lahôdkou je aj poviedka z pera bývalej partnerky Stiega Larssona Evy Gabrielssonovej. Žila s ním až do jeho smrti v roku 2004 a dodnes je v spore s jeho zákonnými dedičmi. Do zbierky prispeli aj Rolf a Cilla Börjlindovci, majstri detektívneho žánru a autori úspešného románu Skočný príliv, ktorý si právom vyslúžil pozornosť a obdiv čitateľov vo viac ako dvadsiatich krajinách sveta. Antológia Temná strana Švédska so svojimi sedemnástimi poviedkami sa ponára do najhlbšieho tieňa chladnej krajiny a ukazuje, prečo švédska krimi už celé desaťročia fascinuje čitateľov.

Knihu Temná strana Švédska môžete vyhrať, ak do nedele 21. decembra správne odpoviete na otázku: Koľko poviedok obsahuje antológia Temná strana Švédska?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Zuzana Jančiarová.

 Sarah Lotzová: Trojica

TrojicaŠtyri letecké havárie za jeden deň. Prežili tri deti. Náboženský fanatik v nich vidí zvestovateľov apokalypsy. Čo ak má pravdu?

Celý svet šokuje správa, že v priebehu niekoľko hodín sa na štyroch svetadieloch zrútili štyri lietadlá. Vyšetrovatelia musia čo najrýchlejšie odhaliť príčinu nešťastí, aby predišli panike. Vylúčia teroristický útok aj nepriaznivé poveternostné podmienky. Zdá sa, že katastrofy nespája nič okrem troch detí, ktoré sa našli živé na miestach dopadu. Novinári ich pomenujú Trojica. Vynára sa množstvo otázok: Ako je možné, že tieto deti prežili? Bol to cudzí zásah, alebo znamenie? Nejde v skutočnosti o troch zo štyroch jazdcov apokalypsy, a ak áno, kde je štvrté dieťa?

U detí sa prejavujú poruchy správania, pravdepodobne zapríčinené otrasným zážitkom a neutíchajúcim záujmom médií. Pozornosť verejnosti ešte väčšmi priťahuje fanatický kazateľ. Práve on je skalopevne presvedčený, že deti sú traja zo štyroch zvestovateľov apokalypsy. Jeho znepokojivé vyhlásenia priťahujú húfy záujemcov o vstup do sekty pripravujúcej sa na koniec sveta. Deti z Trojice sa musia skrývať, ale čoraz zvláštnejším správaním zasievajú semienko pochybností o zázračnom prežití aj do duše svojich opatrovateľov…

Knihu Trojica môžete vyhrať, ak do nedele 21. decembra správne odpoviete na otázku: Čo spája štyri letecké katastrofy? 

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Juraj Kačmár.

John Grisham: Platanový rad

Platanovy radMimoriadne úspešný autor trilerov z právnického a športového prostredia  John Grisham sa v Platanovom rade po 25 rokoch vracia späť do Clantonu, dejiska jedného z najpopulárnejších románov Kedy zabiť, do tej istej súdnej siene, v ktorej Jake Brigance obhajoval Carla Leeho Haileyho, zúfalého otca znásilneného dievčatka. Mladý advokát Jake Brigance opäť rieši prípad, v ktorom ide o rasové napätie a staré krivdy.

Seth Hubbard je bohatý podnikateľ. Zomiera na rakovinu. Nikomu neverí. Predtým, ako sa obesí na starom platane, vlastnoručne napíše nový závet. Tento dokument vtiahne Hubbardove dospelé deti, jeho čiernu gazdinú aj Jaka Brigancea do rovnako dramatického konfliktu, akým bol proces s Carlom Leem Haileym, vďaka ktorému sa Jake preslávil. Nový závet vyvolá množstvo otázok, ale na máloktorú odpovie. Prečo Hubbard odkázal takmer celý majetok svojej gazdinej? Ovplyvnila chemoterapia a lieky proti bolesti jeho úsudok? A ako to všetko súvisí s miestom, ktoré kedysi volali Platanový rad?

Knihu Platanový rad môžete vyhrať, ak do nedele 21. decembra správne odpoviete na otázku: O čo ide v prípade, ktorý rieši advokát Jake Brigance?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Oľga Dianová.

 Adriana Macháčová, Róbert Dyda: Šokujúca aféra

Sokujuca aferaAdela sa po romániku s výrazne mladším Alexom rozhodne obviniť manžela z nevery. Túži po rozvode bez následkov – chce majetok i dcéru. Spočiatku nádejný komplot dvoch kamarátok zničí tragédia a jej účastníci stoja pred realitou, z ktorej sa každý dostáva po svojom. Adela sa snaží udržať si manžela. Bianka verí, že konečne spoznala lásku svojho života a Michal sa rozhoduje, či pre flirt obetuje svoj doterajší, naoko ukážkový vzťah. Do života hlavných aktérov vstupuje osudom trápená Dana so svojou ohyzdnou dcérou. Aj ona má svoj cieľ, pre ktorý je ochotná kupčiť s vlastným svedomím. Naozaj sa dá za peniaze kúpiť absolútne všetko?

Knihu Šokujúca aféra môžete vyhrať, ak do nedele 21. decembra správne odpoviete na otázku: Z čoho obviní Adela svojho manžela?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stáva Ján Spevák.