Týždeň čo týždeň vám na portáli BBonline.sk prinášame v spolupráci s vydavateľstvom Ikar prehľad knižných noviniek a nikdy nezabúdame ani na súťaž o tieto publikácie. Stačí sa začítať a zapojiť do súťaže a zaujímavá kniha môže pred Vianocami pribudnúť aj do vašej knižnice.

Jozef Banáš: Zóna nadšenia

Román Jozefa Banáša Zóna nadšenia získal v čitateľskej ankete Knižnej revue ocenenie Kniha roka 2008 a s nemeckým prekladom (Jubelzone, 2012) sa stal autor finalistom nemeckej literárnej Ceny Johanna Gottfrieda Seumeho. Okrem nemčiny román preložili do češtiny a poľštiny, pripravuje sa preklad do  hindštiny a  ukrajinčiny. Pre veľký čitateľský úspech Zóna nadšenia vyšla v auguste na Slovensku v druhom, upravenom vydaní…

Dramatický príbeh priateľstva a lásky (1968 – 2008)

Píše sa rok 1968. Hlavný hrdina, 22-ročný študent Jozef, sa v júli zaľúbi v Kyjeve do Ukrajinky Alexandry a v auguste sa vo Vysokých Tatrách zoznámi s nemeckým študentom Thomasom, ktorý sa v osudnú noc z 20. na 21. augusta vracia späť do Nemecka. V tú istú noc prichádza do Československa cez východnú hranicu Alexandra ako príslušníčka sovietskej okupačnej armády. Z lásky k Jozefovi chce dobrovoľne pomôcť Čechom a Slovákom v boji s údajnou kontrarevolúciou. Okupácia preruší priateľstvo a lásku mladých ľudí, no spôsob, akým sa v nasledujúcich tridsiatich siedmich rokoch prepletú osudy hlavných protagonistov, vyráža dych.

Ukážka z knihy:

Hoci boli prázdniny, Thomas sa chystal ranným autobusom z Neuwiedu do Bonnu. Bol študentom prvého ročníka politických vied na Filozofickej fakulte Univerzity Friedricha Wilhelma.

„Zasa bude horúčava,“ poznamenal Thomasov otec, sŕkajúc pariacu sa kávu. „Včera ti volal Karl. Pýtal sa, či prídeš na stretnutie dajakého Výboru proti vojne vo Vietname.“ Thomas mlčal. „Vykašli sa na také nezmysly… Nech si svoje problémy riešia Američania.“

„Keby boli Američania v tridsiatom ôsmom po Mníchove a krištáľovej noci na vás poriadne zarevali, mohlo to byť celkom inak. Tak my teraz reveme na Američanov!“ vyhŕkol Thomas.

„Bože môj, stále to isté. Myslíš, že je to príjemné počúvať výčitky aj od vlastného syna?!“ Trpko dopil kávu.

„Čo iného si zaslúžite?“

„Prosím ťa, nezačínaj…“

„Keby ste si to aspoň chlapsky priznali. Všetci sa tu pretvarujú a tvrdia, že nikto nikdy nebol nacistom. V NDR sa aspoň snažia s bývalými náckami vyrovnať.“

„Východnú zónu mi nespomínaj! Keby tam bolo tak úžasne, ako hovoríš, asi by som odtiaľ nezdrhol! Napokon aj ty si endéerák! Ak sa ti zdajú takí úžasní, tak si tam pokojne choď. Ulbricht ťa bude nosiť na rukách!“ rozčúlil sa otec.

„Nehovorím, že sú dokonalí, ale aspoň sa snažia! A čo tu? Vylúčili z univerzity dvoch študentov len preto, že sa zachovali charakterne!“

Aj túto knižku už zakúpite v každom dobrom kníhkupectve, ale môžete skúsiť šťastie aj v našej súťaži. Stačí do nedele 9. decembra 22.00 h odpovedať na našu otázku:  V ktorom roku sa začína príbeh románu Zóna nadšenia?

Súťaž je ukončená. Víťazkou sa stala Janka Sokolová.

Robin Cook: Výnosná smrť

Pia Grazdaniová, vynikajúca študentka medicíny, v Lekárskom centre Kolumbijskej univerzity obetavo spolupracuje s dvoma významnými vedcami, doktorom Rothmanom a doktorom Yamamotom. Cieľom ich náročného výskumného projektu je vypestovať z kmeňových buniek nové orgány, ktoré by nahradili nefungujúce alebo poškodené orgány pacientov. Výsledky ich práce môžu mnohým ľuďom skvalitniť či zachrániť život. Molekulárny genetik Tobias Rothman Pii úplne dôveruje a dúfa, že na výskumnej práci sa bude podieľať aj v budúcnosti. Lenže v laboratóriu sa za nejasných okolností stane tragédia. Pia a jej spolužiak George Wilson sa rozhodnú vypátrať, čo sa v skutočnosti odohralo. Nečakane sa tak prepoja osudy lekárov a bývalých finančníkov z Wall Street Edmunda a Russella, pre ktorých na rozdiel od lekárov smrť pacientov predstavuje výnosný obchod…

Ukážka z knihy:

Vošli do nemocničnej izby a hneď pochopili, že tam šli zbytočne. V izbách, kde predtým ležali Rothman a Yamamoto, boli noví pacienti. Vzhľadom na choroby, ktoré na infekčnom oddelení liečili, tu muselo byť mimoriadne čisto. V celej nemocnici sa prísne dodržiavali preventívne hygienické opatrenia, a na tomto oddelení zvlášť. Pia sa chvíľu obzerala po izbe a potom mrkla na hodinky.  „Tu len strácame čas, George. Musíme sa vrátiť do márnice.“

Robin Cook si celosvetové uznanie získal trilermi s lekárskou tematikou, z ktorých najznámejší je Kóma. Spisovateľ žije s rodinou striedavo v Bostone a na Floride.

Aj túto knižku už zakúpite v každom dobrom kníhkupectve, ale môžete skúsiť šťastie aj v našej súťaži. Stačí do nedele 9. decembra 22.00 h odpovedať na našu otázku: Ktorý román Robina Cooka je najznámejší?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Vladimír Rapčan.