Viete, aké knihy v súčasnosti ženy rady vyhľadávajú? Vraj tie „kabelkové“. Názov dostali podľa edície Príbehy z kabelky vydavateľstva Ikar. Bez problémov sa vám vmestia do kabelky, takže začítať sa môžete kdekoľvek a kedykoľvek si to môžete dovoliť alebo máte na čítanie chuť. Vonku je už celá séria týchto moderných príbehov zo života. Sú medzi nimi knihy, v ktorých dominuje na jednej strane romantika a láska, na strane druhej  partnerské nezhody, škrípajúce vzťahy, nevera, rozchody. Spomedzi viacerých autoriek, ktoré sa venujú tomuto žánru, sa na prvú priečku popularity dostala Adriana Macháčová so svojím románom  Žena vplyvného muža. Koncom roka jej vyšla ďalšia kniha Dobré dni sa začínajú v noci.

Nosíte aj vy vo svojej kabelke knihu?

Milujem veľké kabelky, v ktorých nikdy neviem nájsť kľúče, ale knihu tam nájdem vždy, niekedy dokonca aj dve. Nemrhám čas čakaním, radšej čítam. Potom ma vôbec neznervózňuje, že je predo mnou dlhý rad. A napríklad, pred takou návštevou zubára to aj pomôže.

Prečo ženy tak rady čítajú o vzťahoch?

Nepoviem nič nezvyčajné, že v mnohých z nás žije nejaký ten hluchý vzťah, o ktorom nikomu nepovieme, neprezradíme, čo nás trápi, nezdôveríme sa. Možno by sme to aj vykričali, ale v dnešnom uponáhľanom svete nás nikto nepočúva. Priateľstvá sa stávajú luxusom. Večer si z kabelky vyberieme knihu, začítame sa a máme dojem, akoby sme sa rozprávali s kamarátkou. Číta naše myšlienky a my zas tie jej, hovoríme o problémoch, pookrejeme, unikneme každodennosti… Možno nájdeme aj riešenie, ako tie naše vzťahy vylepšiť.

Aký vzťah ste si vzali na mušku vo svojom najnovšom románe?

Poukazujem najmä na paradoxy a hĺbku hodnotového rebríčka, dôležitosť lásky a porozumenia nielen v rodine, ale aj v priateľstve. Hlavná hrdinka Anna prežije milostný románik s oveľa mladším kolegom. Trápi sa a váha, či sa manželovi prizná, alebo bude s pocitom viny žiť ďalej. Dobehne ju však krutá realita. Dospievajúca dcéra Alica v jej mobile objaví kompromitujúce esemesky od milenca a vzťahy celej rodiny sa razom ocitajú v slepej uličke.  Zlá komunikácia, nenávisť a neistota ich ubíja. Manžel od Anny odchádza a matka s dcérou nevedia nájsť k sebe cestu. Nemôžem prezradiť všetko, ale ako to dopadne, či sa všetko prinavráti do pôvodných koľají, alebo sa ich životy úplne zmenia, nájdete v knihe.

Knižku nájdete v každom dobrom kníhkupectve, ale vydavateľstvo Ikar vám v spolupráci s portálom BBonline.sk prináša aj súťaž, v ktorej môžete skúsiť svoje šťastie. Stačí nám do stredy 23. januára 16.00 h odpovedať na otázku: S ktorým románom sa Adriana Macháčová dostala na prvú priečku popularity v rámci edície Príbehy z kabelky?

Víťazkou sa stala Hana Havranová.