Piatok 21. december, pokiaľ vieme, nie je významným dňom a nepripadá naň ani žiadny sviatok. Okrem toho, že meniny majú Bohdanovia. Tento rok sa však s 21. decembrom spája predpoveď konca sveta! Štvrtý, posledný vek sa podľa starobylého mayského kalendára končí 21. 12. 2012…

Zachovajte však pokoj! Zapojte sa do našej súťaže s Ikarom, v ktorej vám tentoraz, aktuálne, ponúkame román Dustina Thomasona 21.12. Stačí, ak správne odpoviete na otázku v závere článku. Ak budete mať šťastie, tento napínavý román si už čoskoro môžete prečítať. Ak… nenastane koniec sveta.

Dustin Thomason: 21. 12.

Starí Mayovia vybudovali v hlbinách stredoamerického pralesa najrozvinutejšiu civilizáciu v Novom svete. Jedným z ich najžiarivejších výdobytkov bol komplexný kalendár, ktorý svojou presnosťou dodnes uchvacuje astronómov. Zakladá sa na myšlienke, že ľudské dejiny pozostávajú zo štyroch vekov, takzvaných dlhých počtov. Podľa niektorých interpretácií znovuzrodeniu sveta do nového veku predchádza živelná katastrofa, ktorá predchádzajúci vek ukončí. Štvrtý vek sa podľa nášho kalendára začal 11. augusta 3114 pred naším letopočtom. Skončí sa 21. decembra 2012.

Koncom roka 2012 sa odborníčke na mayské štúdie Chel Manuovej dostane do rúk zrejme najvzácnejšia mayská pamiatka na svete – kniha, v ktorej pisár opisuje úpadok kedysi slávneho mayského mesta. Mohla by dať odpoveď na otázku, prečo sa Mayovia koncom prvého tisícročia utiahli z veľkých miest do pralesa, prestali stavať chrámy, stély a spisovať knihy.

V rovnakom čase Los Angeles paralyzuje neznáma nevyliečiteľná choroba. Spôsobuje insomniu, nakazení nedokážu zaspať. Nikto sa jej nevie ubrániť, šíri sa rýchlo ako chrípka a zabíja účinne ako ebola. Do boja s ňou sa pustí jeden z najlepších odborníkov na priónové choroby Gabriel Stanton.

Je náhoda, že mayská pamiatka aj choroba sa v meste objavili len niekoľko dní pred 21. decembrom 2012, keď podľa niektorých interpretácií mayského kalendára zanikne svet, ako ho poznáme? Nečaká nás rovnaký osud, pred akým varuje pisár? Stanton a Chel musia spojiť sily, kým je čas…

(Z anglického originálu preložil Peter Tkačenko.)

Ukážka z knihy:

„Zistil si niečo?“ spýtal sa Davies.

„Ešte chvíľku,“ odvetil Stanton a pretrel si oči.

„Zdá sa, že už máš dosť,“ skonštatoval Davies.

„Nemám potuchy, ako to myslíš.“

„Tak ja ti poviem: si hotový, Gabe. Potrebuješ sa vyspať.“

„To potrebujeme všetci.“

Davies sa zachechtal. „Ja pôjdem spať až keď na tom budem ako títo fešáci.“

„Netáraj.“

Len čo skončili s vodičom, podrobili rovnakej procedúre aj Volcyho. Keď mali pripravené výrezy oboch mozgov, Stanton sa opäť posadil za mikroskop a zosilnil podsvietenie. Krátery vo Volcyho mozgu boli hlbšie, kôra bola poškodená výraznejšie. Celkom iste sa nakazil skôr ako vodič.

Stanton si to myslel už predtým, ale až teraz si uvedomil, že nevie, čo si počať s tou informáciou. „Urob snímky všetkých rezov,“ inštruoval Daviesa. „A vyhľadaj snímky z magnetickej rezonancie, ktorú sme Volcymu urobili zaživa. Skús zistiť, ako rýchlo asi choroba postupovala, a na základe toho spätne namodelovať situáciu. Keď vyrátame, ako rýchlo VFI postupuje, môžeme odhadnúť, kedy sa nakazili.“

Davies prikývol. „Urobíme časovú os.“

Ak zistia, kedy Volcy ochorel, mohli by vystopovať, kde sa nakazil. S trochou šťastia by sa im to isté mohlo podariť aj s vodičom.

Knižku samozrejme kúpite už dnes v každom dobrom kníhkupectve. V súťaži, ktorú vám s vydavateľstvom Ikar prinášame, však môžete túto knižku vyhrať. Stačí odpovedať na našu otázku do stredy 26. decembra 22.00 h. Otázka znie:  Aká choroba paralyzuje Los Angeles v čase, keď podľa mayského kalendára má nastať koniec sveta?

Súťaž je ukončená. Víťazom sa stal Miroslav Bukvaj.