Moderná doba a aktuálna pandemická situácia, ktorá mnohých ľudí doslova uväznila v domácnosti medzi štyrmi stenami, sa podpísala na tom, že ľudia si uvedomili, ako ich interiér nie je vybavený na celodenné trávenie času doma. Deti zrazu vymenili školské lavice za svoje detské izby, kde sa musia vzdelávať celý deň a pripravovať na školské povinnosti a nemalá časť dospelých zostala pracovať naplno z domu a svoje vybavené kancelárie a pracovné miesta vymenila za domáce prostredie.

Toto môže byť veľký problém v bytoch či domoch, v ktorých rodiny pred lockdownom či celou pandemickou situáciou nepočítali s tým, že by trávili pracovný a školský čas poväčšine doma. Je rozdiel, keď je dieťa raz za čas choré a urobí si úlohy doma a rodič pracuje pár dní z obývačky a je rozdiel, keď ste zrazu doma celé dni, avšak vaše povinnosti musia byť urobené. Vtedy si možno uvedomíte, že by ste potrebovali kvalitné pracovné miesto, ktorému dominujú nielen PC stoly, ale aj pohodlné kancelárske stoličky a dostatok priestoru na všetko, čo k výkonu práce či štúdia potrebujete.

Zdroj obrázka: Vera Petrunina / Shutterstock.com

Dostatok pracovného miesta na stole

Ak ste doteraz nemali v domácnosti vyčlenený pracovný kútik, je na čase to zmeniť. Nepotrebujete k tomu vyčleňovať hneď celú izbu, veď kto by mal len tak nepoužívanú miestnosť k dobru, ale stačí vám kúsok miesta, kde praktický počítačový stôl umiestnite. Veľkou výhodou pri šetrení priestoru sú rohové PC a písacie stolíky, vďaka ktorým máte dostatočne miesto na množstvo vecí na doske a tiež sa pohodlne zasuniete so stoličkou.

V závislosti od toho, koľko úložného priestoru potrebujete, si môžete zvoliť aj PC stoly s postrannými skrinkami či šuplíkmi. Tie vám dovolia si pracovné či školské veci zorganizovať a mať ich po ruke vždy, keď niečo z toho potrebujete. Pri výbere písacieho stola si všímajte aj to, či má napríklad vysúvaciu plochu na umiestnenie klávesnice, ak využívate stolový počítač. Pri notebooku vám táto extra funkcia stolíka možno ani chýbať nebude. Výber počítačových stolov je naozaj široký a určite si medzi nimi vyberiete taký, čo bude spĺňať vaše požiadavky. Práca i štúdium vám tak so správnym stolom pôjde od ruky.

Sadnite si pohodlne

Ku pracovnému počítačovému stolíku patrí aj kvalitná stolička, z ktorej vás nebude po chvíli bolieť chrbát a vydržíte v nej pokojne sedieť aj dlhých osem hodín. Čo sa týka výberu pre dospelých ľudí, tam je to jednoduchšie, pretože už nemusíte dbať na vývin chrbtice. Pričom ak vyberáte detské stoličky, musíte vyberať aj podľa toho, v akom štádiu vývinu dieťa je. Niektoré deti budú potrebovať ergonomické stoličky, ktoré majú pozitívny vplyv na pozíciu pri sedení. Ideálne je, ak môžete stoličku polohovať aj výškovo, takže je dieťa v správnej polohe ku pracovnej doske.

Zdroj obrázka: fizkes / Shutterstock.com

Otázkou je, či chcete svojmu dieťaťu kúpiť stoličku s krásnym detským motívom, alebo zvolíte bežné čalúnenie, či dokonca kovovú, alebo plastovú stoličku bez výplne. Váš najmenší člen rodiny určite ocení možnosť posuvných koliesok a funkcie otáčania, ak má širší stôl, pri ktorom sa musí posúvať zo strany na stranu.

Pri zariaďovaní vášho pracovného kútika či detského študijného miesta nezabudnite na to, že by ste sa v tomto priestore mali cítiť motivovane, plní energie a čo možno najviac boli bez rozptýlení. Vyvarujte sa skladovaniu nepotrebných vecí okolo seba a skôr si tento kútik zútulnite, aby ste vykonali všetko na 100 percent. Podarí sa vám to, keď si zavesíte okolo seba obrazy na stenu, budete mať dostatok osvetlenia na prácu alebo si zapálite sviečku s príjemnou vôňou. Predstavivosti sa medze nekladú, čokoľvek, čo vám pomôže k sústredeniu a efektivite pri práci sa počíta.