Banskobystrickú Verejnú knižnicu Mikuláša Kováča na Fončorde navštívi v utorok 17. mája známy spisovateľ Michal Hvorecký. Na stretnutí s čitateľmi aj autormi bude čítať zo svojich poviedok a debatovať o svete, v ktorom žijeme a o úlohe kultúry v ňom. 

Stretnutie v knižnici, ktoré pripravila Obec spisovateľov Slovenska v spolupráci s literárnym združením Generácia Nula, sa koná v rámci projektu Stretnutia v literárnych kluboch. Známi spisovatelia sa na týchto stretnutiach, na rôznych miestach Slovenska, stretávajú so svojimi čitateľmi, aj s tými, ktorí sa sami pokúšajú o vlastnú literárnu tvorbu. Čitatelia, záujemcovia o literatúru, začínajúci i pokročilí tvorcovia majú tak dobrú príležitosť vniknúť do procesov tvorby známych autorov.

Rád vystupujem zo svojej bubliny

V rozhovore s Michalom Hvoreckým hovoríme aj o tom, akú úlohu zohrávajú malé knižnice v spoločnosti a čo znamenajú pre neho.

Projekt Stretnutia v literárnych kluboch sa začal v roku 2020. Vaše stretnutie v Banskej Bystrici bude v rámci tohto projektu prvé, alebo ste ich absolvovali už viac? 

Mal som vyše dvojročnú vynútenú prestávku, lebo počas pandémie sa podujatia takmer nekonali. Nanajvýš online. Pomaly sa čítačky vracajú. Volajú ma na vystúpenia pre dospelých aj pre deti. Zúčastňujem sa na väčších aj menších festivaloch, diskutujem v kultúrnych centrách aj v literárnych kluboch. Každé podujatie je iné. Rád sa nechám prekvapiť.

Poznáte niektorých bystrických autorov či autorky? 

Poznám pomerne veľa ľudí z bystrickej kultúrnej scény, najmä z okruhu Záhrady, Artfora, Literárnej bašty aj Štátnej vedeckej knižnice alebo Univerzity Mateja Bela. Je to mesto so silnou literárnou scénou a tradíciou a živou scénou. Ešte sa mi nepodarilo navštíviť bystrickú operu, to musím dohnať. Do Banskej Bystrice sa rád vraciam, chodieval som tam pravidelne ako dieťa aj mladík, lebo letá som trávil v doline pri Starých Horách.

O čom budete, alebo by ste chceli na stretnutí v knižnici hovoriť?

Chcel by som aj čítať, zrejme z dvoch novších poviedok. A debatovať o svete, v ktorom žijeme a o úlohe kultúry. Európa je po mnohých rokoch znova vo vojne. Strácajú sa posledné istoty, prežívam obdobie hlbokého nepokoja, prehodnocujem mnohé svoje stanoviská.

Čo pre vás znamenali či ešte stále znamenajú „malé“ mestské, dedinské knižnice?

Veľmi veľa. Rozhodol som sa, že keď ma zavolajú, rád prídem a podporím ich aktivity. Som knihovník, celý život pracujem s knihami. Jednu knižnicu mám doma, druhú v práci. Malé knižnice môžu zohrať pri premene našej spoločnosti kľúčovú úlohu. Sú úzko spojené s komunitami. Mali by sme tlačiť na politikov, aby im venovali oveľa viac pozornosti a zabezpečovali ich rozvoj. Rád vystupujem zo svojej bubliny a chodievam aj tam, kde so mnou nemusia súhlasiť. Mám rád dialóg. Literatúra je komunikácia.

Stretnutie s Michalom Hvoreckým vo Verejnej knižnici Mikuláša Kováča – Fončorda (Jilemnického 48) sa uskutoční v utorok 17. mája o 17.00 h. Podujatie moderuje Peter Juščák.

Viac o autorovi a jeho tvorbe na webovej stránke hvorecky.sk.