Toto leto, počas mesiacov júl a august, môžete v Matejovom dome každú sobotu „randiť“ so svojím mestom. V Thurzovom dome zas na vás čakajú folklórne stredy.

Dnes mám rande so svojím mestom

Špeciálnu akciu Dnes mám rande so svojím mestom pripravilo Stredoslovenské múzeum (SSM) pre všetkých, ktorí sa chcú zoznámiť s históriou Banskej Bystrice.

V Matejovom dome bola už 17. októbra 1909 otvorená prvá expozícia vtedajšieho Mestského múzea. Dnes v ňom návštevníci môžu spoznávať históriu Banskej Bystrice. Na troch poschodiach na nich čaká klenotnica s najvzácnejšími zbierkami, archeologická expozícia so zbierkou stredovekých kachlíc či zbrojnica chladných zbraní. Zoznámia sa tiež s bohatou históriou remesiel a významnými osobnosťami mesta pod Urpínom.

„Snažíme sa vyjsť v ústrety našim priaznivcom a návštevníkom, ktorí chcú počas dňa stihnúť aj rôzne iné letné aktivity a poobedie už plánujú stráviť niečím pokojnejším, ako je napríklad návšteva múzea. Zároveň im umožníme dať si „rande so svojím mestom“, a to prostredníctvom komentovaných prehliadok,s našimi skúsenými lektormi. Dúfame, že sa tento nový formát stretne s úspechom, a tak ako domáci, tak aj cezpoľní návštevníci od nás odídu o niečo bohatší, minimálne o zaujímavé informácie a zážitky,“ uviedol riaditeľ SSM Marcel Pecník.

Prvé rande s mestom môžete absolvovať už túto sobotu 3. júla, a potom každú ďalšiu júlovú a augustovú sobotu, vždy o 15:00 a 16:30 h. Komentované prehliadky sú v cene vstupenky.

Matejov dom je v júli a v auguste otvorený v utorok až piatok od 10:00 do 18:00 h, v sobotu a v nedeľu od 14:00 do 18:00 h.

Múzeum s nádychom folklóru

Ďalší špeciálny letný program, ktorým Stredoslovenské múzeum určite poteší svojich návštevníkov, bude venovaný slovenským tradíciám a zvykom. Jedna júlová a jedna augustová streda v Thurzovom dome bude folklórna.

 

„Počas pandémie absentovali kultúrne podujatia, medzi nimi bezpochyby aj tie, ktoré by prezentovali naše tradície a zvyky. Už niekoľko rokov sme svedkami toho, že sa tešia čoraz väčšej obľube a ľudia si ich žiadajú. Chceme im preto ponúknuť aspoň čiastočnú alternatívu spolu s ďalšou pridanou hodnotou. Tou bude okrem iného prednáška našej etnografky,“ uvádza vedúca prezentačného oddelenia SSM Ivana Žačoková.

Etnografka SSM Mária Trubínyová dopĺňa, že múzeum chce prostredníctvom tohto podujatia priniesť svojim návštevníkom jedinečný zážitok súvisiaci práve s foklórnou tematikou:

„Predstavíme si zaujímavé zbierkové predmety, ktoré súvisia s našim folklórom, zaznejú tóny gájd či heligónok a premietneme si filmy s ľudovým námetom. Verím, že toto podujatie si získa svojich priaznivcov a budeme v tomto formáte pokračovať aj po skončení letnej sezóny.“

Prvé moderované podujatie z cyklu Múzeum s nádychom folklóru má názov Harmoniky hrajú a chlapci spievajú. Uskutoční sa v stredu 7. júla o 17:00 h pod taktovkou etnografky Márie Trubínyovej a obohatia ho vybrané zbierkové predmety – zvonce, roľničky, husle a píšťalky. Hrou na heligónku budú sprevádzť Matúš Balko a Šimon Jaďuď. Návštevníci podujatia sa môžu tešiť aj na dokumentárny film Svetozár Stračina (Slovensko, 2019, réžia a scenár: Pavol Barabáš, kamera: Pavol Barabáš a Martin Barabáš).

Rezervácia vstupeniek na: 0940 511 547. Predpredaj v Thurzovom dome v utorok 6. júla od 10:00 do 15:00 h.

Ďalšie podujatie v rámci cyklu Múzeum s nádychom folklóru sa uskutoční 11. augusta o 17:00 h v Thurzovom dome.