Pred banskobystrickým Bábkovým divadlom na Rázcestí stojí od stredy 12. augusta krásna červeno-biela búdka plná kníh. Divadlo ju venuje svojmu publiku.

Realizáciou Divadelnej knižnej búdky sa divadlo pripojilo k iniciatíve Ďakujem, sused, ktorá sa zaoberá kultiváciou verejného priestoru a aktivizáciou susedských vzťahov v slovenských mestách. Stojí aj za sieťou knižných búdok, ktoré v poslednom období vyrástli na viacerých miestach na Slovensku.

Bábkové divadlo na Rázcestí sa k projektu pripojilo v stredu 12. augusta. Priestor pred vilou Dominika na Skuteckého ulici ožil čerstvo vyrobenou čitárňou s knižnou búdkou a lavičkou. Tie sú pripravené pre všetkých okoloidúcich, ktorí/ktoré dostanú chuť na outdoorový literárny zážitok. Môžu siahnuť po rozprávkach pre deti, zaujímavých tituloch pre dospelých alebo divadelných hrách pre detských aj dospelých čitateľov a čitateľky. Platí len jedno pravidlo: Vezmi si knihu a po prečítaní ju vráť alebo vymeň za inú.

Divadlo sa knižnou búdkou prihovára svojmu publiku, ktoré si na pravidelný divadelný program musí ešte pár dní počkať. Divadelné prázdniny divadlo symbolicky ukončí vernisážou bábkarskej výstavy, ktorá sa uskutoční na začiatku septembra v Galérii v podkroví v Štátnej vedeckej knižnici. Výstava je predskokanom 22. ročníka Medzinárodného festivalu Bábkarská Bystrica TOUR,  ktorý sa kvôli koronavírusovej epidémii presúva zo septembra na december 2020.