Slovenská pošta pripravila na február a marec 2014 pri príležitosti konania XXII. Zimných olympijských hier v Soči výstavu s názvom Zimné športy a zimné olympijské hry na slovenských poštových známkach.

Výstava bude verejnosti prístupná v priestoroch Poštového múzea v Banskej Bystrici na Partizánskej ceste 9 od 7. februára 2014 do 31. marca 2014 v pracovných dňoch od 8.00  do 16.00 h.

XXII. zimné olympijské hry v Soči
Takto vyzerá aktuálna známky vydaná pri príležitosti XXII. Zimných olympijských hier v Soči.

Zima, mráz, sneh a ľad – to sú pravé podmienky pre zimné športy. Lyžovanie, hokej, krasokorčuľovanie a mnohé ďalšie športové disciplíny spojené so snehom a ľadom sú populárne na celom svete. A rovnako aj na Slovensku. Našu krajinu preslávili už mnohé osobnosti zimných športových disciplín. Ich úspechy, ako aj veľké podujatia organizované v zimných športoch u nás aj vo svete sa pravidelne dostávajú do emisného plánu slovenských poštových známok.

Výstava prezentuje športovému fanúšikovi aj priaznivcovi filatelie prierez slovenskej známkovej tvorby s tematikou zimných športov za ostatných dvadsať rokov. Stredobodom výstavy sú poštové známky vydávané Slovenskou poštou každé štyri roky k zimným olympijským hrám. Lillehammer 1994, Nagano 1998, Salt Lake City 2002, Turín 2006, Vancouver 2012 ale aj najnovšia, pred niekoľkými týždňami vydaná známka k ZOH v Soči 2014, to sú emisie, ktoré je možné vidieť na tejto výstave. Zimné športy nie sú len súčasťou ZOH, ale jednotlivé športové disciplíny majú aj svoje vlastné súťaže, akými sú majstrovstvá sveta a Európy alebo svetové poháre. Ďalšia časť výstavy je venovaná známkam vydaným k týmto podujatiam, pričom niektoré sa uskutočnili aj na Slovensku, ako napríklad MS 2011 v ľadovom hokeji, ME v krasokorčuľovaní v roku 2001 alebo MS 1997 v biatlone. Ostatné emisie predstavia najmä úspechy slovenských športovcov, predovšetkým hokejistov a významné športové osobnosti ako napríklad Ondrej Nepela či Pavol Demitra.

Výstava prináša 13 emisíí poštových známok v podobe výtvarných návrhov a ryteckých rozkresieb známok, ako aj veľa finálnych filatelistických produktov – samotných známok, poštových lístkov, celinových obálok, celinových pohľadníc, nálepných a pamätných listov a obálok prvého dňa vydania (FDC). Filatelistickú produkciu dopĺňajú knižné publikácie, hlavne s tematikou zimných olympijských hier, ako aj kolekcie slovenských mincí a euromincí vydaných pri príležitosti XX. ZOH v Turíne v roku 2006 a XXI. ZOH vo Vancouveri v roku 2010.