Napriek tomu, že Banskobystričania sa sťažujú na nedostatok možností kultúrneho vyžitia, poslanci mestského zastupiteľstva odporúčajú tradičnej kultúrnej organizácii ešte väčšie šetrenie.

Na decembrovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici sa prerokovanie správy o činnosti PKO stalo nečakane jedným z hlavných bodov. Materiál mali poslanci v rukách už v novembri a hovorilo sa najmä o možnostiach oživenia Kina Urpín. Samotné prerokovanie komplexného materiálu sa ale dostalo až na rokovanie 11. decembra. Správa riaditeľky  PKO Jany Suraovej, ktorá nastúpila do funkcie v marci tohto roku, v prvom rade vymenúva opatrenia, ktoré museli byť prijaté na zabezpečenie zákonného fungovania organizácie, úspory zabezpečené presťahovaním z priestorov Barbakanu, aktuálny stav vysporadúvania pohľadávok a záväzkov či súdnych sporov. V PKO prebieha navyše aj personálny audit a od februára 2012 má mestská kultúrna organizácia zmeniť svoju organizačnú štruktúru.

Kultúra po čase rozprúdila na pôde mestského zastupiteľstva výraznejšiu diskusiu. Začal to poslanec Marcel Pecník (SMER-SD, SNS, ĽS HZDS), ktorý v dlhšom príspevku poukázal na nejednoznačnosť prerozdelenia kompetencií v mestskej kultúre. V tomto priestore sa totiž križuje odbor kultúry mestského úradu, PKO i súkromná agentúra VISIT BB, ktorej je mesto menšinovým spolumajiteľom. Svoje vystúpenie ale prekvapivo zakončil návrhom, aby úrad pripravil analýzu možností začlenenia PKO ako organizačnej zložky pod Správu športových a telovýchovných zariadení mesta, ako jednej z možností finančných úspor. Návrh na vypracovanie analýzy, ktorý bol neskôr prijatý, ale vyvolal takmer hodinovú diskusiu. Myšlienku spájania športovej a kultúrnej organizácie ihneď skritizovali poslanci Ján Chladný (SDKÚ-DS) i Vladimír Pirošík (BBA) a nepozdával sa ani samotnej riaditeľke PKO.

V rámci nutnosti šetrenia ale pokračovali aj ďalší poslanci. Ján Šabo (SMER-SD, SNS, ĽS HZDS) sa na margo faktu, že PKO ročne organizuje vyše dve stovky podujatí vyjadril: „Na čo PKO organizuje toľko podujatí a pre koho? Nemyslím si, že majú význam podujatia, kde je 20-25 ľudí,“ uviedol s tým, že mestská organizácia by sa mala zamerať na samofinancovateľné podujatia. Ako príklad uviedol koncert Gorana Bregoviča a miestnej Gipsy music Alexandra Daška spred dvoch rokov na zimnom štadióne. Takéto akcie sa podľa neho dokážu zaplatiť zo vstupného a nie je potrebné ich dotovať. Zazneli ale naopak aj názory, že PKO by nemalo kultúru dovážať, ale ju tvoriť. A to s využitím potenciálu miestnych umelcov a ich liahne, za ktorú Viera Dubačová (BBA) a tiež Ľubica Laššáková (SMER-SD, SNS, ĽS HZDS) považujú Akadémiu umení.

Banskobystrické PKO sa podľa jeho riaditeľky Jany Suraovej snaží hľadať kompromis medzi dovozom kultúry a jej tvorbou tak, aby výsledný mix zaujal diváka. Pri podujatiach, ktoré by si na seba mali zarobiť, ale riaditeľka PKO poukázala na chýbajúce priestory, ktoré by to dovoľovali. Ideálny podľa nej nie je ani tunajší zimný štadión a napríklad pre divadelné predstavenia v meste úplne chýba vhodný priestor pre päťsto a viac ľudí. Poslanci sa tak v diskusii vrátili k možnostiam kultúrnych stánkov v meste i ponúkanému spätnému odkúpeniu Kina Urpín, ale debatu uzavrel Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS): “Veľa rozprávame o veciach, ktoré by sme potrebovali, ale pri súčasnom stave verejných financií vieme, že s tým nič neurobíme.”