Mesto podľa poslancov nestíha vyčerpať prostriedky na rekonštrukciu základných škôl. V súvislosti s racionalizáciou školstva v meste sa tak cítia oklamaní.

ZŠ Spojová sa v blízkej dobe podľa poslancov mestského zastupiteľstva sľubovanej rekonštrukcie nedočká.

Napriek tomu, že mesto akceptovalo firmu EURO-BUILDING ako víťaza verejného obstarávania na dodávku stavebných prác pri rekonštrukcii troch základných škôl na Spojovej, Golianovej a Triede SNP, k realizácii zákazky zrejme nedôjde. Aspoň nie z peňazí Európskej únie. Padnúť by tak mal projekt v hodnote takmer 5 miliónov eur. Lehota na čerpanie peňazí je iba do konca augusta a poslanci väčšinového klubu SMER-SD, SNS a HZDS-ĽS tvrdia, že mesto tieto financie nestihne využiť.

Podľa ich informácií má totiž Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) spomínanú súťaž zrušiť. Prednosta Miroslav Rybár tvrdí, že mestský úrad doposiaľ takéto rozhodnutie nedostal a nevie z kade majú poslanci takúto informáciu. Jakub Gajdošík, podpredseda väčšinového klubu v mestskom zastupiteľstve však oponuje, že existuje korešpondencia medzi ÚVO a mestom, ktorá zrušenie súťaže naznačuje.

Mesto pritom akceptovalo verejné obstarávanie, kvôli ktorému primátor Peter Gogola podal na ÚVO žalobu. Súťaž však nebola zrušená, ako sa prezentovalo na verejnosti, ale iba pozastavená. Mesto medzitým vyhlásilo na stavebné práce ďalšie obstarávanie, to sa však v lehote nestihlo realizovať, preto sa vedenie rozhodlo vrátiť k pôvodnému, pozastavenému. Tu vyhrala firma EURO-BUILDING, ktorej majiteľ Miloš Stopka je spomínaný aj v dokumente Gorila. Navyše pred polrokom sami poslanci uznali, že referencie tejto spoločnosti nie sú najlepšie. Súťaž je v podstate ukončená, čaká sa na ÚVO, aby schválil víťaza. Poslanci však tvrdia, že aj tento tender ÚVO zruší a nové obstarávanie sa už nestihne vyhlásiť.

V súvislosti s racionalizáciou školstva v meste sa tak cítia oklamaní. Zo siete základných škôl boli vyradené ZŠ Okružná a ZŠ Tatranská. Pri ich rušení sa argumentovalo, že žiaci z Okružnej pôjdu do zmodernizovanej školy na Moskovskej a žiaci so špeciálnymi nárokmi z Tatranskej sa presunú na Pieninskú, ktora bude pre ich potreby upravená. Ani nie dva týždne pred začiatkom školského roka však k realizácii týchto prísľubov nedošlo. Ku kritike sa okrem poslancov väčšinového klubu pridali aj poslanci z klubu SDKÚ-DS. „Oklamal ste nás, aj obyvateľov Banskej Bystrice. Rozdiel je v tom, že obyvateľom sa budete zodpovedať sám. Možno vám v septembri už predčasne vystavia hodnotenie. Ako chcete s nami ďalej spolupracovať, keď ste nás podviedli?” pýtal sa primátora na utorňajšom zastupiteľstve Martin Turčan.

Poslanci upozorňovali aj na to, že nerealizovaním energetickej modernizácie budov škôl bude mesto prichádzať o ďalšie prostriedky, ktoré v rozpočte na školstvo chýbajú. „Tým, že nezateplíme školy budeme mať na ne ďalšie výdaje. Preto sa pýtam ako to budeme riešiť, či budúci rok budeme rušiť ďalšie školy?” reagoval v diskusii Daniel Karas (SMER-SD, SNS, ĽS-HDZS).

Primátor tvrdí, že rekonštrukcia ZŠ Moskovská prebehne. „ÚVO, ktorý do 30 dní mal dať vyjadrenie k súťaži na IKT, ho nedal. Ja som síce povedal, že sa bude rekonštruovať cez leto, ale netušil som, že ÚVO nedodrží zákon,“ povedal v utorok primátor Peter Gogola. Podľa neho bude mesto znášať náklady na IKT, aby sa mohlo začať s realizáciou prác. V prípade Moskovskej je totiž dodávateľ na stavebné práce už rok vybraný. „V tejto záležitosti som osobne hovoril s riaditeľkou základnej školy a potvrdila mi, že sa to dá, že budú vedieť fungovať.“ Kedy konkrétne sa však začne rekonštrukcia nevedel povedať. „Opýtajte sa na ÚVO,“ odpovedal Gogola.