Poslanci druhého najsilnejšieho poslaneckého klubu v banskobystrickom Mestskom zastupiteľstve – Banskobystrickej alternatívy, hodnotia uplynulý rok primátora Gogolu priemerne.

Poslanci BBA Viera Dubačová a Pavol Katreniak.

Fungovanie mesta pod vedením primátora Petra Gogolu podľa poslancov BBA v tomto roku neovplyvnila žiadna kauza a oceňujú viacero krokov v oblasti kultúry a cestovného ruchu. Pozitívne tiež hodnotia presadenie verejných zasadnutí Mestskej rady, ktoré sú podľa nich v rámci Slovenska ojedinelé. „Klub BBA kvituje primátorovu odvahu presadzovať v tomto roku nepopulárne, no nevyhnutné opatrenia, ktoré majú príčiny v minulosti, ako napr. reštrukturalizáciu nevýhodnej úverovej služby, racionalizáciu dvoch základných škôl či optimalizáciu výšky poplatku za odvoz komunálneho odpadu,“ píše sa tiež v koncoročnom stanovisku BBA.

V rámci troch oblastí ale nezávislí poslanci spokojní nie sú. Poukazujú napríklad na diskutabilnú ekonomickú efektívnosť niektorých mestských akcií podporujúcich cestovný ruch či minimálne zmeny v oblasti využívania eurofondov. „Tretia a najvážnejšia výhrada BBA, za ktorú Peter Gogola nesie politickú i manažérsku zodpovednosť, sa týka personálnych otázok a situácie na Mestskom úrade. Časté organizačné zmeny, absentujúce pravidlá prijímania nových úradníkov či nejasné pravidlá odmeňovania spôsobili demotiváciu nejedného skúseného zamestnanca Mestského úradu,“ hovorí tiež vyhlásenie poslaneckého klubu.

Poslanci verejne podporujúci primátora Gogolu poukazujú aj na stav v mestskom zastupiteľstve. „Rok 2012 priniesol v MsZ vznik „opozičnej zmluvy“, t.j. neskrývanej úzkej spolupráce medzi klubmi SMER–SNS–HZDS a SDKÚ-DS. Výsledkom tejto „pravoľavej koalície“ je, že poslanci nestotožňujúci sa s aktuálnym vedením mesta majú v MsZ trojpätinovú väčšinu.“ Väčšinový poslanecký klub sa podľa poslancov BBA tiež prioritne zameriaval na „marketingovú kritiku vedenia mesta“ a prichádzal len s minimom alternatívnych riešení v prospech mesta.

Poslanecký klub Banskobystrická alternatíva tvoria v tomto volebnom období poslanci Viera Dubačová, Pavol Katreniak, Milan Lichý, Vladimír Pirošík, Ľudmila Priehodová, Lucia Skokanová a tiež najväčšia absentérka na zasadnutiach zastupiteľstva Marta Gajdošíková.