Aj vy sa staráte o svoj dom a záhradku, v ktorej živé ploty a kríky akoby zrazu „stratili svojho ducha“? Aj keď je údržba a starostlivosť dokonalá a stopercentná, môže sa stať, že pri pohľade na vetvičky nájdete trus, pavučinu a pažravé húsenice.

Vijačka krušpánová je škodca, ktorého na prvý pohľad často nevidno.  Ale my si povieme, ako sa voči tomuto nepríjemnému návštevníkovi – vijačke krušpánovej brániť a zachrániť pýchu vašej záhrady či pekne upraveného dvora?

Hnedé, holé a mdlé vetvičky

V skutočnosti, vijačka krušpánová nemá v prírode svojho prirodzeného nepriateľa. Keď húsenice napadnú krušpán (ker), spočiatku vidno iba fľaky a škvrny. Najskôr sú žltej až  zelenej farby, neskôr zhnednú a vtedy treba zakročiť!

Ak si to všimnete neskoro a nebudete tomu venovať pozornosť, húsenice povyrastú a celý ker môže byť pretkaný pavučinou alebo v ňom zachytený trus húseníc. Vtedy už bývajú listy ohryzené natoľko, že ostane len zoschnutá žilnatina. Vijačky veľmi radi osídľujú aj živé ploty, kedy ostanú vetvičky zoschnuté, mdlé, hnedé a holé a vám neostáva nič iné iba hľadať riešenie v podobe špeciálneho postreku.

Vijačka krušpánová

Vijačke krušpánovej vyhovujú teplé zimy a štádium húsenice. Potrebuje síce chlad, ale ideálna teplota, kedy sa jej „najviac darí“ je od 2 až 3 stupňov. Zastaví ju až mrazivá zima. Dospelé motýle sú najaktívnejšie v noci, počas dňa sa ukrývajú kdekoľvek v záhrade, voľnej prírode, ale aj na verejných priestranstvách. Je veľmi dobrým letcom, a preto preletí aj veľkú vzdialenosť a jednoducho sa rozmnožuje. Počas teplého roka dokáže mať vijačka až dve či tri generácie.

Ako sa zbaviť tohto škodca?

Dôležité je dodržiavať nielen prevenciu a sledovať, či vijačka nepostihla váš ker. Alebo skúste cieľavedome vaše kríky a živé ploty zachrániť prostredníctvom účinných postrekov. Pôsobia na húsenice motýľov a nie škodlivo na dospelé motýle, ani na iné živočíchy.

Prípravky majú podobu prášku a používajú sa ako postreky. Aby sa húsenice infikovali, musia prípravok prijať spolu s potravou. Preto je dôležité postriekať kríky dôkladne, často aj na spodnú časť listov. Aplikáciu sa odporúča prevádzať na húsenice len pri silnom výkrme. Účinkujú a pomôžu vám zachrániť váš dokonalý živý plot a možno aj súkromie. Presvedčte sa!