V Banskej Bystrici za posledné obdobie evidujeme viaceré prípady krádeží. Zlodeji si obzvlášť tento týždeň vyberali za svoje ciele na parkoviskách odstavené autá. Polícia vyzýva občanov k zvýšenej pozornosti pri opúšťaní svojich vozidiel.

Skúsený zlodej sa do vášho auta dostane za pár sekúnd - obzvlášť, keď cez okno vidí svoju motiváciu, budúcu korisť (foto il.: web)

Banskobystrická polícia bola v utorok podvečer privolaná na parkovisko obchodného centra nachádzajúceho sa na ulici Na Troskách. Neznámy páchateľ sa tu vlámal do motorového vozidla Peugeot Boxer, na ktorom vypáčil zámok na spolujazdcových dverách a následne ukradol hnedú  koženkovú  kapsičku  s rôznymi osobnými dokladmi. Vo vozidle sa však nachádzali aj iné cenné veci, ktoré neznámy zlodej ukradol. Z auta si odniesol aj dvoje hodinky,  ako aj rôzne iné veci. Majiteľovi z Liptovského Mikuláša vznikla celková škoda približne 1100 €.

K vlámaniu do vozidla došlo približne v tom istom čase tiež na Zvolenskej ulici v Banskej Bystrici. Na parkovisku pred tam sa nachádzajúcimi predajňami neznámy páchateľ z uzamknutého osobného motorového vozidla Honda Civic ukradol tašku s notebookom spolu s nabíjačkou k počítaču a USB  kľúčom. Vo vozidle sa nachádzala aj nabíjačka  k mobilnému telefónu a tiež externá  DVD  napaľovačka. Majiteľovi spôsobil páchateľ krádežou  škodu 860 €.

V obidvoch prípadoch sme už začali trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže. Páchateľovi takéhoto skutku hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.

Polícia vyzýva občanov, aby pri odchode od svojho vozidla, skontrolovali aj fyzicky, či je riadne uzamknuté a nespoliehali sa len na centrálne uzamykanie.

Zároveň chceme upozorniť občanov, aby si nenechávali vo vozidle na viditeľnom mieste žiadne cenné veci či osobné doklady. Rôzne tašky či kapsičky môžu lákať zlodejov. Hovorí sa, že príležitosť robí zlodeja a sú páchatelia, ktorí takéto príležitosti priam vyhľadávajú.

Vozidlá odporúčame parkovať na strážených a osvetlených parkoviskách. Ak už dôjde k vykradnutiu vozidla, je veľmi dôležité ničoho sa nedotýkať, nesadať do vozidla, aby sa nezničili stopy, ktoré môžu pomôcť identifikovať páchateľa.