Začiatkom decembra sa v Banskej Bystrici konala preventívna akcia s názvom Zlodej nikdy nespí. Policajtky z oddelenia komunikácie a prevencie Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici  zorganizovali v nákupných centrách v meste Banská Bystrica preventívnu akciu, cieľom ktorej bola snaha upozorniť občanov na riziká krádeží a vreckových krádeží v predvianočnom období.

Prostredníctvom pripravených modelových situácií boli občanom nakupujúcich v obchodných centrách priblížené niektoré praktiky zlodejov, ako napríklad krádež kabelky z nákupného košíka, krádež peňaženky z kabelky a krádež osobných vecí zo zaparkovaného vozidla. Následne boli občania policajtkami vyzývaní, aby zvýšili svoju ostražitosť pri nakupovaní, dávali si pozor na svoje osobné veci a boli upozorňovaní na svoje neopatrné správanie s tým spojené. Pre viac informácii občanom rozdávali letáky s nápisom Polícia varuje a starší občania si domov odniesli brožúrku Rady seniorom, v ktorej sú ponúknuté mnohé rady, ako zvýšiť svoju bezpečnosť doma a na ulici a nestať sa tak obeťou trestného činu.

Na parkovisku pred nákupným centrom bolo zinscenované aj zadržanie páchateľa Pohotovostnou motorizovanom jednotkou, ktorý využil nepozornosť nakupujúcej osoby a ukradol jej z neuzamknutého auta kabelku s finančnou hotovosťou a dokladmi.

V súvislosti so zvýšeným výskytom obdobných krádeži v tomto období polícia občanov varuje a vyzýva ich, aby ani v predvianočnom zhone nezabúdali na ostražitosť pri nakupovaní:

•           tašky a kabelky nenechávali bez dohľadu a nosili ich blízko pri tele,

•           peňaženku, mobilný telefón a doklady nenosili vo vreckách nohavíc a kabáta,

•           tašku s dokladmi a hotovosťou nenosili na chrbte,

•           nedisponovali naraz veľkou finančnou hotovosťou,

•           peniaze, doklady a platobnú kartu nosili oddelene a PIN kód neodkladali v blízkosti karty,

•           osobné veci nenechávali v aute.