Pozná to každý z nás, zvýšený ruch v uliciach, v nákupných centrách, preplnené parkoviská, vianočné trhy a krížom-krážom pobehujúci ľudia. To je správanie typické snáď tým najkrajším sviatkom roka, ktorými sú Vianoce.  

Obdobie, ktoré sprevádzajú nákupy darčekov vyháňajú na cesty a do ulíc stále viac ľudí. Spomíname to predovšetkým z toho dôvodu, že ľudia sa po mestách presúvajú rôznym spôsobom. Či už ako vodiči motorových vozidiel, chodci alebo iní účastníci v cestnej premávke.

Polícia v Banskobystrickom kraji vyhlásila v závere roka už po tretí krát v období od 25 – 31. decembra 2017 Týždeň bezpečnosti na našich cestách. Touto akciou chce predchádzať dopravným nehodám a s nimi spojenými následkami na životoch, zdraví a majetku. Takisto chce preventívne pôsobiť na všetkých účastníkov cestnej premávky. Počas tohto roka bolo pri dopravných nehodách usmrtených v našom kraji až 35 osôb. Denne sú na cestách Banskobystrického kraja ťažko alebo ľahko zranené osoby a v neposlednom rade aj spôsobené vysoké materiálne škody.

Na všetkých, ktorí aj počas sviatkov vycestujú za svojimi príbuznými budú dohliadať stovky policajtov. Našim cieľom bude to, aby každý z nich docestoval bezpečne do svojho cieľa.  Mnohí z nás sa za príbuznými presúvajú aj cez celé Slovensko. K bezpečnej a plynulej jazde môžete prispieť aj tým, že si správne naplánujete cestu.

Utorok, 26. december je deň „Štefanských zábav“, začínajú sa aj prípravy na vítanie Nového roka. Policajti však ani v tomto období nebudú zaháľať a zvýšia dohľad na cestách. Nezodpovední vodiči, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu, budú okrem nehody riskovať aj pokutu či väzenie. Policajti sa zamerajú  najmä na kontrolu dodržiavania zákazu požívania alkoholu pred a počas jazdy. Bude tomu tak hlavne na miestach, kde je zvýšené riziko vzniku dopravných nehôd a kolízií. Pozornosť budeme venovať predovšetkým disciplíne a ohľaduplnosti účastníkov cestnej premávky, používaniu reflexných prvkov chodcami a cyklistami za zníženej viditeľnosti. Malo by byť v prvom rade, v záujme každého vodiča, aby jazdil bezpečne a tak, aby neohrozil a neobmedzil seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Ako hovorí príslovie lepšie je prísť neskoro ako nikdy, spomaľte a vychutnajte si čaro Vianoc v kruhu svojich najbližších. Veríme, že týchto pár viet, ktorých cieľom je upozorniť všetkých hlavne na riziká na cestách či povinnosti jednotlivých účastníkov ciest prinesie svoje výsledky v podobe zachránených ľudských životov.