Banskobystrickému policajtovi Milanovi Černekovi sa v 2. ročníku cyklistickej maratónskej súťaže Race Around the Central Europe podarilo zvládnuť trať dlhú 1 200 km, a to za menej ako 51 hodín. Jeho úspechy ocenil včera na banskobystrickom magistráte primátor Ivan Saktor. Aktívny policajt a húževnatý športovec získal niekoľko ocenení doma i v zahraničí.

Územím štátov Vyšehradskej štvorky vedie trať medzinárodného cyklistického ultramaratónu Race Around the Central Europe (RACE). Vlani sa na jeho prvom ročníku zúčastnil aj Banskobystričan Milan Černek. Dosiahol čas 52 hodín 36 minút, ktorý mu v konečnom poradí vyniesol piatu priečku. Nasledoval celoročný vytrvalý tréning, ktorý 5. – 8. septembra zavŕšil 2. ročníkom cyklistickej maratónskej súťaže RACE. Trasu dlhú 1 200km z poľského mesta Pińcow cez Slovensko, Maďarsko až do českej Bystřice pri Třinci zvládol vytrvalý Bystričan za 50 hodín 57 minút. Vynikajúci čas stačil na tretie miesto a stal sa súčasne aj vstupenkou na prestížne svetové preteky Race Across America, ktoré sa uskutočnia v júni 2011.

Nenápadný 42-ročný športovec Milan Černek je profesionálne policajtom. V roku 2010 bol okrem cyklistiky úspešný aj ako profesionálny psovod. Prvé miesto so svojim služobným psom získal v súťaži Majstrovstiev kraja služobných psov v klasickej kynológii.

Napriek svojim profesijným či športovým úspechom zostáva skromným človekom. Každodenný tréning či všetky náklady spojené s extrémnym športom si zabezpečuje sám, bez veľkej publicity. Aktivity tohto športovca ocenil primátor mesta Banská Bystrica Ivan Saktor, ktorý ho dnes dopoludnia prijal na pôde banskobystrického magistrátu.

„Predvedené výkony Milana Černeka a jeho úspešná reprezentácia nášho mesta doma i v zahraničí si pozornosť určite zaslúžia. Som rád, že Banská Bystrica v poslednom čase okrem výborného účinkovania športovcov v biatlone alebo kolektívnych športoch hokeji či futbale zaznamenala výrazný úspech aj vo vytrvalostnej cyklistike. Mestská samospráva podporuje nielen vrcholových športovcov, ale dáva zelenú aj rozvoju telovýchovných aktivít detí a mládeže. “ povedal primátor Ivan Saktor.

Banskobystrickému športovcovi a jeho rodine primátor venoval ročnú permanentku do zrekonštruovanej krytej plavárne Štiavničky. Súčasne mu ponúkol spoluprácu a pomoc pri príprave na ďalšie významné medzinárodné preteky v cyklistickom ultramaratóne, na ktorých bude budúci rok reprezentovať Mesto pod Urpínom.