V popredí záujmu je aktuálne najmä pandémia koronavírusu, no v praktickom živote trápia mnohých ľudí aj iné ochorenia. Osobitnou kategóriou, ktorá sa dotýka najmä mladých a ľudí v produktívnom veku, sú pohlavné choroby. Aké sú aktuálne štatistiky a ktoré z pohlavne prenosných ochorení trápia Slovákov a Slovenky najviac?

Syfilis, jedno z najzávažnejších ochorení u nás

Posledné zverejnené štatistiky týkajúce sa syfilisu boli za rok 2020, kedy bolo hlásených 167 prípadov infekcie. Oproti predošlému roku prišlo k poklesu prípadov, väčšina bola navyše identifikovaná v začínajúcom štádiu. Dve tretiny syfilisu boli u mužov.

Ochorenie patrí medzi tie pohlavne prenosné infekcie, ktoré môže v prípade neliečenia a komplikácií viesť až k smrti. Syfilis tiež zvyšuje riziko infekcie HIV.

Z biologického pohľadu sa jedná o bakteriálnu infekciu spôsobenú baktériou Treponema pallidum. Nákaza sa šíri najčastejšie sexuálnym stykom, či už pohlavným, análnym alebo orálnym, prenos je v čase infekčnosti nakazeného možný aj kontaminovanými predmetmi. Choroba prebieha v troch štádiách, ktoré sa odlišujú aj príznakmi.

V tom prvom vzniká najskôr v mieste nákazy tvrdý a nebolestivý vred. Do týždňa od infekcie sa objaví zdurenie lymfatických uzlín, výnimočne aj ďalšie zápalové príznaky. V druhom štádiu prichádza k výsevu fľakov po tele a otvorených ložísk na genitáliách.

Tretie štádium je typické napadnutím orgánov a systémov, či už srdca, kostí, kĺbov alebo mozgu. Pri neliečení infekcie dochádza rozvratu organizmu a úmrtiu. Liečba spočíva v podávaní antibiotík, ktoré majú úspešnosť najmä pri včasnom diagnostikovaní ochorenia. Aj po úspešnom vyliečení je potrebná pravidelná kontrola a otestovanie na HIV.

Kvapavka, známa aj ako gonokoková infekcia

Oveľa väčšie rozšírenie u nás má gonokoková infekcia, známe na verejnosti aj ako kvapavka. Za rok 2020 bolo u nás nahlásených 312 prípadov, no aj v tomto prípade to bolo menej, ako rok predtým. Prevaha mužov je ešte väčšia, tvoria vyše 70 % prípadov.

Kvapavka je pritom veľmi nákazlivá choroba, prenos je najčastejšie pohlavným stykom, o niečo menej častý je prenos bielizňou alebo mokrými uterákmi. Jej pôvodcom je baktéria Neisseria gonorrhoeae, ktorá patrí do kategórie gramnegatívnych diplokokov. Od momentu nakazenia sa po prvé príznaky môžu prejsť 2 dni, ale pokojne aj týždeň.

Príznaky sú odlišné u mužov a u žien, v tej prvej skupine sa týkajú najmä močovej trubice a močovej sústavy, v druhom prípade pošvy alebo krčka maternice.

Typickým prejavom u mužov je hnisavý výtok z močovej trubice, bolesť v semenníkoch, časté močenie alebo problémy vôbec udržať moč a bolesti a pálenie počas močenia. U žien ide o výtok z pošvy, bolesť pri pohlavnom styku a všeobecne bolesť v podbrušku.

Kvapavka sa lieči antibiotikami, ktoré môžu byť podané buď jednorazovo alebo v rozsiahlejšej 7-dňovej kúre. Baktérie spôsobujúce kvapavku si však budú čoraz vyššiu odolnosť voči antibiotikám, čo robí liečbu infekcie náročnejšiu. Najlepším spôsobom, ako sa pred kvapavkou chrániť, je používanie bariérovej antikoncepcie, čiže kondómu.

Genitálne bradavice, najznámejší prejav HPV infekcie

Jedným z veľmi rozšírených ochorení prenosných pohlavným stykom sú aj genitálne bradavice. Incidencia výskytu tohto ochorenia sa za posledné roky zdvojnásobila, pričom choroba je typická najmä pre mladých mužov a ženy vo veku do 25 rokov.

Jednou z najčastejších príčin ochorenia je vírus HPV, ktorý patrí medzi ľudské papilomavírusy. Tie sa podľa niektorých štatistík vyskytujú až u 80 % ľudskej populácie, no pochopiteľne, nie u každého sa bradavice objavia. Spúšťačom býva oslabenie imunitného systému, pričom inkubačná doba môže byť niekoľko mesiacov aj roky.

Genitálne bradavice majú najčastejšie podobu malých červených opuchov či pľuzgierov v oblasti genitálií, štandardne sú sprevádzané svrbením a bolestivosťou.

Prenos je možný prakticky všetkými spôsobmi, nemusí ísť iba o klasický pohlavný styk. Bradavicami sa môžete nakaziť aj pri orálnom alebo análnom kontakte, podľa toho sa objavujú aj v mieste prieniku, či už na pokožke alebo na slizniciach.

Liečba je symptomatická a sústredí sa na potlačenie vonkajších prejavov. Domáca liečba spočíva v aplikácií krému, pokiaľ to nepomôže, je potrebný chirurgický zákrok. HPV vírusu sa však už do konca života nezbavíte a preto je najlepšia prevencia vo forme očkovania. To sa odporúča najmä ženám, u ktorých môže vírus spôsobiť rakovinu krčka maternice.