Siedma sezóna Letného kina na amfiteátri je tu. Občianske združenie za! amfiteáter aj tento rok vyskladalo kvalitný program zložený nielen z noviniek, ale aj z obľúbených detských titulov, dokumentov, či artových a hororových klasík.

Organizátor prosí návštevníkov o dodržiavanie platných opatrení v súvislosti s pandémiou COVID-19. Počet účastníkov jedného podujatia je momentálne obmedzený na 500.

V rámci šiesteho ročníka Prehliadky panoramatických filmov [ppf] 2021 a Dní mesta Banská Bystrica je film premietaný zo 70mm filmového formátu.

OSEM HROZNÝCH (70 mm) – 6. [ppf] 2021/ Nedele s Quentinom

USA, 2015, 187 min, Quentin Tarantino

Niekoľko rokov po občianskej vojne sa zasneženým kopcami Wyomingu rúti dostavník. Vezie sa v ňom John Ruth (Kurt Russell), lovec ľudí, známy aj ako „Kat“, a Daisy Domergueová (Jennifer Jason Leigh). Jeho čaká odmena, vypísaná na jej hlavu, ju proces a slučka. Po ceste stretnú dvoch mužov – majora Marquisa Warrena (Samuel L. Jackson), bývalého vojaka, z ktorého sa tiež stal obávaný lovec ľudí a Chrisa Mannixa (Walton Goggins), južanského odpadlíka, ktorý o sebe tvrdí, že je novým šerifom v meste, kam majú všetci namierené. Keď im silná víchrica zabráni pokračovať v ceste, rozhodnú sa hľadať útočisko v drevenici u Minnie, ktorá je obľúbenou zastávkou dostavníkov. Vo dverách ich však nevíta majiteľka, ale niekoľko cudzincov, ktorí sa rozhodne netvária prívetivo. Nad horským priesmykom zúri snehová búrka a ôsmi pocestní začínajú tušiť, že do mesta sa nakoniec asi nedostanú…

Quentin Tarantino ako obdivovateľ westernových legiend a klasického filmu si s filmom Osem hrozných splnil hneď niekoľko túžob. Presadil si výrobu 70mm distribučných kópií, čím v roku 2015 rozbehol reťazovú reakciu výroby nových 70mm filmov, ktoré, aj napriek svojim vysokým nákladom, žnú úspechy na festivaloch a prehliadkach a americké kiná oprášili 70mm projektory. Tu sa však nezastavil a rozhodol sa použiť anamorfotickú optiku UltraPanavision, ktorou bolo počas najlepšej éry sedemdesiatok (50te až 60te roky) natočených dokopy „až“ 10 titulov.

To však znamená, že táto špeciálna optika je potrebná v každom kine aj pri premietaní. Ale to stále nie je všetko. Rozhodol sa, že 70mm kópia bude špeciálna a odlišná od ostatných verzií filmu, že bude v „Roadshow“ prevedení, teda tak, ako sa kedysi veľkofilmy zvykli uvádzať.. s úvodnou hudbou, prestávkou a záverečnou hudbou. Navyše niektoré scény dostali výrazne odlišný strih a zábery, ktoré sa neobjavili na žiadnom inom médiu. No podarilo sa mu splniť si ešte jednu dlhoročnú túžbu – originálnu hudbu k filmu mu zložil Ennio Morricone, aby bol dojem z klasickej westernovky dokonalý. Napriek tomu, klasickou westernovkou by sme toto dielo asi celkom nenazvali.

Vstupné cez predpredaj: 5 €
Vstupné na mieste: 6 €
Veková vhodnosť: 12
Uvádzané v pôvodnom znení s českými titulkami.
Organizátorom predstavenia je O. Z. za! amfiteáter.

Čas začiatku predstavenia je orientačný a skutočný začiatok predstavenia sa vzhľadom na kvalitu projekcie prispôsobuje času súmraku, ktorý môže byť až v rozsahu +10 minút od udávaného času predstavenia. Najdlhší čas súmraku sa prejavuje v strede júna, postupne sa počas júla a augusta skracuje a je teda možné začať predstavenie skôr.

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku.