Najväčší podchod pre chodcov v meste, ktorý sa nachádza pod komunikáciou I/66 v centre Banskej Bystrice na Štefánikovom nábreží, už roky zostáva po väčších dažďoch zatopený. Ani viaceré rekonštrukcie z minulosti tento fakt neovplyvnili.

Dažde z predošlého týždňa na niekoľko dní značne skomplikovali chodcom využívanie podchodu na Štefánikovom nábreží. Ide o dlhoročný problém, na ktorý samospráva desaťročia nenašla správny recept. Stojí za ním aj zlé technické riešenie pôvodnej stavby podchodu.

„Drobné opravy podchodu na Štefánikovom nábreží mesto realizuje priebežne. Posledná rozsiahlejšia oprava vrchnej kovovej konštrukcie so sklenenou výplňou sa uskutočnila v roku 2007,“ približuje pre BBonline.sk hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Dominika Mojžišová.

Ako uviedla, príčinou problémov so zatápaním sú najmä priesaky spodnej vody, ale aj poruchy bočnej a vrchnej izolácie podchodu. „Súčasný stav podchodu si vyžaduje rekonštrukciu, a preto mesto v krátkom čase pristúpi k spracovaniu projektovej dokumentácie,“ doplnila.

Samosprávy sme sa však pýtali aj na možnosť aspoň dočasného riešenia. Vystúpenie spodnej vody vo frekventovaných lokalitách totiž nie sú tunajšou svetovou raritou. Naopak, prírodným živlom sa musia prispôsobovať v mnohých väčších mestách. Celosvetovo najznámejším mestom s takýmto problémom sú napríklad Benátky, kde v prípade stúpania podzemných vôd mestské služby často do niekoľkým minút osadia na zatopené chodníky mobilné konštrukcie, ktoré pohodlný pohyb chodcov umožnia. Zdá sa, že po rokoch o takomto riešení uvažuje aj banskobystrická samospráva.

„Do doby rekonštrukcie mesto zvažuje umiestnenie vyvýšených pochôdznych plôch, ktoré umožnia bezpečný a komfortnejší prechod v každom počasí,“ uviedla k téme hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová.