Koronakríza zasahuje do mnohých oblastí života. Jednou z nich je aj psychické zdravie seniorov. Slovami prezidentky Fóra pre pomoc starším sa ich problémy teraz len znásobujú.
Sylvia je dôchodkyňa, ktorá žije sama v byte v Banskej Bystrici. Jej psychický stav sa začal výrazne zhoršovať približne pred rokom, kedy prekonala úraz. Na zhoršenej psychike seniorky má podiel aj aktuálna situácia, spojená s pandémiou koronavírusu.
Dôchodkyňa tvrdí, že za posledný rok stratila záujem o všetko, čo ju dovtedy napĺňalo. Predtým vášnivá hubárka, dnes si na hubách už ani nepochutí. S rodinou sa navštevuje zriedkavo, no ešte nedávno ju zvykli tešiť stretnutia s rovesníčkami. To je teraz pasé. Všetky trávia čas doma, pretože sa boja vyjsť von. Podobne je na tom aj ona.
Veľkú časť Sylviiných myšlienok zamestnáva strach. Ten je častokrát spôsobený zlou informovanosťou. Tvrdí, že orientovať sa v modernom svete je pre ňu zložité. Veľa informácií je totiž na internete, ktorý nemá. Cíti, že žije v komplikovanom svete, ktorému už nerozumie.
Tým, že už nepočúva ani rádio ani televíziu, správy väčšinou získava len od rovesníčok, ktoré ju už viackrát vystrašili. „Každá má iné skúsenosti a mňa to iba znervózňuje, niekedy ma to úplne vydesí,“ tvrdí.
Skrz telefonáty s kamarátkami a sesternicami sa dostala napríklad k informácii, že dôchodcov bez negatívneho výsledku antigénového testu nechceli pustiť na poštu alebo na vyšetrenie. Preto minulý víkend prekonávala dilemu, či sa má alebo nemá zúčastniť na celoplošnom testovaní. Bála sa totiž, že bez výsledku si nebude môcť na pošte prebrať dôchodok.
Vplyv koronakrízy na psychický stav seniorov objasňuje Ľubica Gálisová, prezidentka organizácie Fórum pre pomoc starším. Občianske združenie seniorom poskytuje pomocnú telefonickú linku už 13 rokov. Podľa Gálisovej tento rok počet volaní výrazne stúpol zo 4000 za rok približne na 1000 za mesiac.
„Zvýšený počet telefonátov je jednoznačne spojený aj s koronakrízou. Starší ľudia nevedia ako si zabezpečiť starostlivosť a ochranu. Veľmi veľa z nich zažíva obrovský strach a stres. Majú depresie z toho, že sú sami a boja sa aj ohrozenia. Tým, že sú teraz viac ohrození, je na nich vyvíjaný aj určitý tlak. Stretávajú sa aj s vyraďovaním a obviňovaním,“ tvrdí Gálisová.
Podľa nej koronakríza len stupňuje už existujúce problémy, s ktorými sa seniori stretávajú. Jedným z nich je aj zlé správanie sa zo strany ich rodín. „Mladí sa od svojich starších príbuzných častokrát snažia získať majetok. A keďže je v období koronakrízy určitá možnosť, že môžu ochorieť a zomrieť, ich príbuzní na nich vyvíjajú ešte väčší tlak,“ vysvetľuje.
Ako veľký problém vníma aj dezinformácie, ktoré sú šírené cez rôzne typy médií. Seniori im častokrát podľahnú. Rozrušiť ich môžu najmä informácie o falošnom testovaní, či o tom, že vláda ich nechce ochrániť. „Je potom veľmi ťažké to dostať na správnu mieru,“ dodáva.
Riešením situácie by podľa Ľubice Gálisovej mohlo byť zriadenie informačnej linky, ktorá by poskytovala upokojujúce a pozitívne informácie špeciálne určené pre seniorov. Aj dôchodkyňa Sylvia by si priala, aby sa na seniorov dbalo viac. Apeluje na to, aby im bola poskytovaná systematická pomoc.