Let lietadlom môže byť (hlavne ak letíte prvýkrát) úžasným zážitkom, ale rovnako môže byť pre niekoho aj nočnou morou, či dokonca nepredstaviteľnou záležitosťou. Áno, strach z lietania je u niektorých ľudí tak obrovský, že si kvôli nemu nedokážu ani plniť svoje cestovateľské sny.

Zoberte si na palubu nejakú zábavku

Týka sa to pritom dosť veľkého množstva ľudí, možno aj viacerých, ako si myslíte. Sú odhady, že strach z lietania má až štvrtina ľudí. Samozrejme, nie všetci majú tento strach taký obrovský, že kvôli nemu vôbec nesadnú do lietadla ani keby má ísť len o krátky zážitkový let lietadlom, ale aj takých je dosť. Ak sa ani vy na palube lietadla necítite príliš dobre, prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť tento strach prekonať.

V prípade, že počas letu pociťujete nervozitu a v hlave máte rôzne nepravdepodobné katastrofické scenáre, skúste sa nejako zabaviť. Kniha, film, či videohra môžu byť tým, čo vám tieto chmúrne myšlienky zaženie. V dobre smartfónov a tabletov vôbec nie je ťažké mať multimediálne centrum zábavy neustále pri sebe.

Rozdiel môže spraviť aj vhodný výber miesta na sedenie

„Smart“ doba má výhodu aj v tom, že existujú skvelé aplikácie zrejme na všetko. Napríklad aj na dychové cvičenia, ktoré vám pomôžu zvládnuť strach z lietania. Napríklad, keď budete letieť na dovolenku na Sardíniu.

Ak sa počas letu neviete sústrediť na nič iné, riešením môže byť, že si vyberiete nočný let a skúsite ho prespať. Prípadne aj výber sedadla môže ovplyvniť to ako let zvládnete. Budete sa lepšie cítiť v uličke, či pri okne? Ak sa obávate turbulencii, vyberte si miesto v prednej časti lietadla, je ich tam menej cítiť.

Nebojte sa ani zdôveriť letuške. Určite nebudete prvý človek so strachom z lietania, ktorého videla a tým pádom bude možno poznať niekoľko ďalších trikov, ktoré vám pomôžu prekonať let čo najkomfortnejšie.