pes ilustracne irsky seter bbonline.skPo tom, ako v roku 2012 začalo mesto zverejňovať zoznam prihlásených psov v meste, sa časom ich počet stabilizoval a dokonca postupne klesá. Najobľúbenejším plemenom je v Banskej Bystrici stále yorkshirský teriér.

V zozname na stránke mesta sa uvádzajú adresy, na ktorých majú ich majitelia evidované konkrétne psy. Verejnosť má tak možnosť kontrolovať plnenie povinností napríklad zo strany ich susedov. To sa v skutočnosti aj dialo, keď obyvatelia nahlásili v minulosti niekoľko desiatok podnetov na svojich susedov. Aj vďaka kontrolnému prostriedku tak bolo ku koncu minulého roka v Banskej Bystrici evidovaných 4 137 psov. Pred rokom to bolo 4 162 psov.

Najčastejšie Banskobystričania chovajú krížencov (933) a najbežnejšie vyskytujúcim sa čistokrvným plemenom je yorkshirský teriér (489). Medziročne klesá počet evidovaných nemeckých ovčiakov, aktuálne ich je v meste 317. V poradí pokračujú labradorský retriever (191), maltézsky psík (140), jazvečík (125), Jack Russel teriér (125), ale aj čivavy (117).

Majitelia psov sú povinní nahlásiť ich vlastníctvo podaním daňového priznania mestu po tom, čo pes dosiahne vek šiestich mesiacov, alebo do tridsiatich dní od jeho nadobudnutia. Tridsať dňová lehota platí aj pri zmenách alebo zániku zákonnej povinnosti. Každoročnú povinnosť, uhradiť daň, majú vlastníci psov na základe rozhodnutia, v ktorom je určená splatnosť. V evidencii psov musí byť zapísaný každý pes, ktorý je držaný na území mesta aspoň 90 dní.