Leteckí zdravotní záchranári z vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE z banskobystrickej základne v sobotu podvečer absolvovali hneď dva mimoriadne zásahy.

Najskôr ich zavolali na pomoc 64-ročnému cyklistovi, ktorý na ceste v obci Podhorie v okrese Banská Štiavnica narazil do zvodidiel a vážne si tým poranil hlavu. Leteckí záchranári z Banskej Bystrice tak pristáli na miestnom futbalovom ihrisku, kde prevzali pacienta od jednotky rýchlej lekárskej pomoci a na umelej pľúcnej ventilácii ho v stabilizovanom stave letecky previezli na traumatologickú ambulanciu Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Hneď na to však štartovali znovu, tentokrát na pomoc pri záchrannej akcii paraglajdistu vo Veľkej Fatre. Ten pri pristávaní spadol na zem z výšky približne desiatich metrov. Lekára k nemu z vrtuľníka spustili navijakom. Paraglajdista vo veku 42-rokov bol už v tom čase v starostlivosti horských záchranárov. Bol pri vedomí, no sťažoval sa na silné bolesti v driekovej časti chrbtice.

„Po ošetrení a zastabilizovaní bol vo vákuovom matraci z terénu evakuovaný. Následne bol rýchlo a šetrne vrtuľníkom prevezený do banskobystrickej Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta,“ píše sa v aktuálnom mediálnom vyhlásení Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby.