Mesto sa o odčlenenie Dní mesta od Radvanského jarmoku pokúsilo naposledy v roku 2012, no Banskobystričania o podujatie veľký záujem neprejavili. Samospráva sa pri takomto otvorení kultúrneho leta po piatich rokoch pokúsi o reparát.

Spolu s mestom sa o organizáciu Dní mesta stará aj Oblastná organizácia Cestovného ruchu Stredné Slovensko. Podujatie sa uskutoční v polovici mesiaca, počas piatka a soboty 16. a 17. júna.

Ambíciou organizátorov je priblížiť najmä banícku tradíciu regiónu a podtitulom prvého dňa podujatia sú cesty bystrickej medi.

V piatok od 13-tej hodiny bude na Námestí SNP možné vidieť hámor kováčov, hutnícku pec, banícku klopačku či pracovisko banského povrazníka, ale aj stánky šperkárov a vyskúšať si budete môcť aj pílenie banských trámov. Okrem toho sa budú prezentovať aj kultúrne inštitúcie pôsobiace v meste a zahrať šach si budete môcť aj na šachovnici, ktorá bude takmer trinásť metrov dlhá a rovnako široká. Reštaurácie na námestí počas dňa ponúknu v rámci akcie Ako chutí Banská Bystrica jedlá pripravované z lokálnych surovín.

Kultúrny program na pódiu má ambíciu osloviť najmä skôr narodených. Pripravené budú tanečné či divadelné vystúpenia, koncert spevokolu Štiavničan či tanečné vystúpenie Divadla Štúdio tanca. Vo večernom programe od 20-tej hodiny sa predstavia napríklad brušné tanečnice, bystrickí hudobníci zahrajú najznámejšie skladby Karola Duchoňa a napokon od 21.30 h vystúpi chorvátsky spevák Goran Karan a Peter Stašák.

Program na Námestí SNP bude pokračovať aj v sobotu popoludní. Od 12-tej hodiny vystúpia mladé talenty Konzervatória J. L. Bellu a od 14-tej hodiny bude na programe komentovaná prehliadka historických objektov na Námestí SNP. O 15.00 h odštartuje rovnako na námestí súťaž silákov – Euroliga silákov.