Začiatkom jesene bude Banská Bystrica už tradične patriť festivalu Barbakan 2010. Centrum mesta od štvrtka 30. 09. na päť dní opäť ožije kultúrou. Festival sa vyznačuje spájaním kvalitnej produkcie hneď niekoľkých smerov súčasného umenia. Aj tento rok je pre návštevníkov pripravený pestrý program zložený z troch elementov: hudba, film a fine-art.

Súčasťou filmového Barbakanu bude už po druhý rok súťažná sekcia študentských filmov. Môžete sa tešiť na študentské snímky z trinástich krajín sveta. Ich kvalitu bude v troch kategóriách (dokumentárny, animovaný a hraný film) posudzovať medzinárodná porota, na čelo ktorej zasadne benátskym Zlatým levom ocenený izraelský režisér Samuel Maoz. Porota udelí štyri ocenenia a o piatom rozhodnú hlasujúci diváci. Nesúťažné sekcie filmovej časti oslovia nielen klubových divákov, ale aj širšie publikum. Divák dostane možnosť na banskobystrických plátnach prvýkrát zhliadnuť reprezentačný výber filmov súčasného prúdu tzv. „rumunskej novej vlny“ a široká slovenská verejnosť sa premiérovo dozvie, čo sa skrýva pod mnohoznačným poľským pomenovaním „film offowy“. Festivalových nadšencov zaujme sekcia „Ozveny filmových festivalov“, zostavená z diel uvedených na najvýznamnejších tunajších i zahraničných festivaloch (Art film fest, Medzinárodný festival frankofónneho filmu, Zlínsky pes, Cinema Mundi, ai,). Komerčnejšieho razenia sú sci-fi filmy sekcie Varovný prst, ako však už názov napovedá, netreba podceňovať ich výpovednú hodnotu. Vnímavý divák ju určite objaví aj vo filmoch sekcie Grindhouse, venovanej spolupráci dvoch fenomenálnych režisérov Tarantina a Rodrigueza, vzdávajúcich takto svojským spôsobom poctu béčkovým filmom 70-tych rokov.

V rámci hudobnej časti  Barbakanu 2010 sa na troch pódiách vo vybraných kluboch v centre mesta predstaví pestré spektrum kapiel, hudobných formácií a živlov. Na svoje si prídu fanúšikovia kvalitnej alternatívnej svetovej i domácej scény. Výrazné spojenie folku, rocku, kabaretu, klasickej aj experimentálnej hudby plnej emócií a snovej mágie, predvedie medzinárodná zostava Lonely Drifter Karen – trio hudobníkov s rozličným geografickým i hudobným zázemím. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť aj na skladby z ich nového štúdiového albumu Fall of Spring, ktorý ponúka skvelo aranžované valčíkové piesne plné energie, temperamentu a humoru. Ďalšou hviezdou festivalu je charizmatický všestranný umelec Vinx, pochádzajúci z USA. Spevák, perkusonista, skladateľ a textár preslávený po celom svete spolupracoval aj so zvučnými menami ako sú Tom Jones, B.b King či Stevie Wonder. Piešťanská formácia Teskohippies poteší najmä fanúšikov grunge-u, rytmických gitarových rifov a hutnej zábavy. Sľubný hudobný zážitok prinesú „tanečné rozlámané beaty s ambientnými melódiami“ dua Pjoni & Ink Midget. Z domácej scény sa tiež predstaví indie-rocková skupina The Swan Bride a že to v meste pod Urpínom žije, predvedú na pódiu Klubu 77 mladé bystrické kapely: Genevas, Kubiz, Plastic Swans a Got Blue Balls.

Fine-artová časť Barbakanu 2010 prebieha už v týchto dňoch výstavou Plus mínus XXI

Výtvarná časť festivalu Barbakan 2010 už v súčasnosti prebieha – začala v predstihu výstavou Plus mínus XXI už minulý týždeň, 7. septembra. V priestoroch Bethlenovho domu sa tentokrát predstaví výber z tvorby vybraných študentov a absolventov ateliéru prof. Daniela Fischera. Na danej vzorke predstavených umeleckých diel sa výstava pokúša sledovať príbuzné, ale i rozdielne umelecké východiská umelcov vychádzajúcich z „fischerovského ateliéru“. Výstava potrvá do 24. októbra 2010 a viac o tejto akcii nájdete aj v našom staršom článku.

Útočisko sprievodným akciám festivalu poskytnú komorné priestory Divadla Ivana Palúcha, tradičné priestory v Pamätníku SNP, kultové v Klube 77 a centrum Banskej Bystrice. Premiérovo je tu možnosť bezplatného vstupu pre študentov. Stačí sa zaregistrovať na oficiálnej stránke festivalu: www.barbakanfest.sk

Ukončením osláv Dní mesta Banská Bystrica a Radvanského jarmoku tak zábava v meste pod Urpínom nekončí. Milovníkov hudby, filmu a fine-artu tak už o pár týždňov poteší bohatý program Barbakanu 2010. Banskobystričanov na tento festival umenia a zábavy predpripraví ďalší festival – Bábkarská Bystrica 2010 – Dvojitý impulz, ktorá začne už 25. septembra.