Od 1. júna sa Plážové kúpalisko v Banskej Bystrici otvorí pre verejnosť. Prevádzkovateľ plánuje spúšťať areál a napĺňať jednotlivé bazény postupne. Avizuje aj niekoľko noviniek, ktoré majú v areáli túto sezónu pribudnúť. Chod kúpaliska ale na prelome júla a augusta naruší organizovanie medzinárodného športového podujatia EYOF 2022. Pre verejnosť bude na 16 dní kúpalisko uzavreté.

Už o pár dní budú môcť Banskobystričania zavítať na mestskú pláž, ktorú má od roku 2007 na 30 rokov v nájme spoločnosť AQUALAND SLOVAKIA, s.r.o. „Areál kúpaliska budeme spúšťať postupne. V prvej etape, od 1. júna 2022 plánujeme uviesť do prevádzky areál vrátane ošetrovní a sociálnych zariadení, jazero, detské bazény, plavecký medokýšový bazén. Už od začiatku otvorenia budú k dispozícii aj športoviská, umelo-trávnaté plochy a beach volejbalové ihrisko. V druhej etape, od 11.júna plánujeme spustiť najväčší bazén atypického tvaru, tzv. L-ko, vrátane tobogánov, štvorprúdovej šmýkacej dráhy, a detské nafukovacie bazény,“ uviedol konateľ spoločnosti Juraj Sninský v relácii Na slovíčko s Karolínou Piliarovou v BB FM rádiu.

Nájomca sľubuje túto sezónu aj novinky, ktoré sú pre návštevníkov pripravené. Medzi ne patria rozšírené oddychové plochy v blízkosti plaveckého medokýšového bazéna, niekoľko nových chodníkov, zvýšené móla, ktoré lemujú beh jazera či 6 petangových ihrísk. Okrem toho sa plavecký bazén, tzv.I-čko má na každú noc zakrývať špeciálnymi krycími plachtami, ktoré zabezpečia udržanie primeranej teploty vody aj počas noci.

Chod kúpaliska ale v priebehu sezóny naruší organizovanie medzinárodného podujatia EYOF 2022. Jeden z najväčších blokov športu, plávanie, sa uskutoční práve na plážovom kúpalisku. Podľa slov nájomcu kúpaliska, oddelenie bezpečnosti EYOF 2022 zakázalo vstup verejnosti do priestoru kúpaliska počas organizovania podujatia. Banskobystričania tak nebudú môcť na kúpalisko zavítať práve počas vrcholu sezóny, od 18. júla do 2. augusta.

Pre organizovanie disciplíny plávanie v priestoroch kúpaliska prechádza plavecký bazén, tzv. I-čko rekonštrukciou. Vzniknúť by mal z neho 50-metrový certifikovaný plavecký bazén. Pôjde tak už o druhý certifikovaný plavecký bazén v Banskej Bystrici, čo predpokladá vznik Národného plaveckého centra na území nášho mesta. „V spolupráci so Slovenskou plaveckou federáciou to bude vytvárať vynikajúce podmienky pre rozvoj mládeže v našom meste do budúcna,“ dodal Sninský.

V súčasnosti riešia prevádzkovatelia kúpalísk zvyšovanie cien energií či zvyšujúce sa ceny miezd, ktoré sa prejavujú aj na zvyšovaní cien vstupného. Výnimkou nebude ani banskobystrické plážové kúpalisko. Celodenný vstup pre dospelého by sa mal vyšplhať na 7,80 eur. Pre deti do 14 rokov to bude 5,80 eur a pre dôchodcov 4,50 eur na celý deň. K dispozícii majú byť aj tento rok žľavy pre študentov, ZŤP, nositeľov Jánskeho plakety či rodinné zľavy.

Banskobystrická pláž už dlhé roky čelí kritike, že pred sezónou nie je dostatočne pripravená a vykazuje mnohé nedostatky. Diery na povrchoch pri vstupoch do bazéna, chýbajúce zábradlie, pohodený stavebný materiál v areáli, či špinavá voda a mnohé iné, na ktoré návštevníci v minulých rokoch upozorňovali. V rozhovore pre BB FM rádio sa konateľ spoločnosti AQUALAND SLOVAKIA, Juraj Sninský vyjadril, že tento rok prebehli v areáli klasické opravné práce a práce zamerané na údržbu, čistenie a eliminovanie podobných nedostatkov. Podľa jeho slov by malo byť všetko pripravené. Novinkou v sezóne bude napríklad nočné prekrývanie vybraných bazénov špeciálnymi plachtami, vďaka ktorým počas noci nedôjde k výraznému poklesu teploty vody.

Výstavba akvaparku je stále na stole

Sninský zároveň informoval o tom, že spoločnosť jedná s potencionálnym zahraničným investorom o výstavbe krytého akvaparku, ktorý by mal v priestoroch kúpaliska vzniknúť. Na vybudovanie takéhoto akvaparku existuje podľa neho aj právoplatné územné rozhodnutie.

Ako súčasný prevádzkovateľ kúpaliska ďalej konštatoval, výstavba by trvala približne dva roky, akvapark by teda mohol byť hotový do troch rokov. Podotkol však, že pre súčasný nárast cien je potrebné projekt prehodnotiť. Takéto informácie však už boli známe aj v roku 2019, doteraz ale žiadny posun v celom procese výstavby nenastal.