Svoju históriu začal tento plavecký športový klub písať 4. augusta 1995. Plavci UMB odvtedy majú za sebou množstvo úspešných vystúpení doma, ale aj v zahraničí.

plavci UMB - 1kolo SPŽŠportový subjekt sa zaoberá riešením a odstraňovaním plaveckej negramotnosti širokej verejnosti, šplhajúcej sa postupne až po úroveň štátnej reprezentácie cez nevyhnutný medzistupeň mládežníckych kategórií.

Športovej verejnosti bol v minulosti tento oddiel známejší pod názvom Plavecký klub – Banská Bystrica. Prechodom pod univerzitnú značku v roku 2003 oddiel pokračoval v rozvoji plávania v meste Banská Bystrica. Už dvadsať rokov buduje systém, ktorý by v dnešnej dobe obstál a umožnil tak realizáciu jeho členov v rozvoji plaveckých športov, predovšetkým v mládežníckych kategóriách.

Na slovenských šampionátoch si vo všetkých vekových kategóriách doteraz plavci vyplávali spolu 153 majstrovských titulov, 166 strieborných a 173 bronzových medailí. Okrem ďalších domácich podujatí (aj s medzinárodnou účasťou) tento oddiel dobre obstál aj na významných mítingoch v Nemecku, Rakúsku, Chorvátsku, Slovinsku, Poľsku, Maďarsku, Monaku, Belgicku, Českej republike, Taliansku, Bosne a Hercegovine, ale aj v Austrálii, keď k termínu 31.12.2015 eviduje spolu 287 zlatých, 320 strieborných a 300 bronzových medailí.

Najväčším úspechom bola účasť Natálie Kodajovej na Olympijských hrách 1996 v Atlante. Družstvo žien dva razy vyhralo plaveckú ligu. Petra Miškufová (účastníčka semifinále Majstrovstiev Európy juniorov 2002 v Linzi) bola vyhlásená ako najlepšia plavkyňa SR v kategórii juniorov, v roku 2005 splnila limit na svetovú Univerziádu v tureckom Izmire a od splnenia limitu na Majstrovstvá sveta 2006 v čínskom Šanghaji ju delilo len 33 stotín sekundy.

Emma BitalováMichal Adamec bol v roku 2004 účastníkom Majstrovstiev Európy juniorov v diaľkovom plávaní. Pod týmito úspechmi je „rukopis“ trénera Milana Záborského, ktorý v rokoch 1993 – 1997 pôsobil ako reprezentačný tréner juniorov Slovenska, Jeho rukami prešli mnohí plavci, deväťnásť reprezentantov Slovenska (prevažne v juniorských kategóriách).

Plavecký oddiel vo svojich aktivitách podporuje aj telesne postihnutých športovcov. Výsledkom bola účasť Jána Rumla na Majstrovstvách sveta, ktoré sa v roku 2006 konali v meste Durban v Juhoafrickej republike. Ján Ruml skončil v konkurencii 550 plavcov zo 49 štátov celého sveta na výbornom 12. a 20. mieste. Jeho športový rast ho predurčil k účasti na Majstrovstvách sveta juniorov IWAS v New Jersey (USA) v roku 2008, kde zaznamenal prenikavý úspech ziskom 4 titulov Majstra sveta. Tento plavecký oddiel bol zakladateľom, výhradným organizátorom a usporiadateľom prvých piatich ročníkov ešte aj dnes populárnej „24 hodinovky“.

Jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku „Banskobystrický pohár“ si upevňuje svoju pozíciu nielen v Európe, ale už aj v celom plaveckom svete. V histórii pretekov jeho organizátori zaznamenali prihlášky pretekárov už z 27 krajín. V predchádzajúcich ročníkoch bola v Banskej Bystrici privítaná elitná plavecká spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch ešte nestretla. Privítaní boli traja olympijský víťazi, najrýchlejšia žena planéty, Majstri sveta aj Európy, ďalší medailisti zo svetových a európskych šampionátov, ako aj slovenská špička tohto športu. Plavci predviedli famózne výkony, bojovalo sa o účasť na Olympijské hry, Majstrovstvá sveta,  Svetovú univerziádu, Majstrovstvá Európy – úspešne. Latka je postavená mimoriadne vysoko.

Ďalší, v poradí už 9. ročník  (12.-13.marca 2016) bude mať výnimočnú atmosféru v tom, že Medzinárodná svetová plavecká federácia schválila toto podujatie ako kvalifikačné pre účasť na Olympijské hry 2016, ktoré sa uskutočnia v Rio de Janeiro (Brazília). Aj Európska plavecká federácia zaradila toto podujatie do svojho medzinárodného kalendára, na ktorom bude možné plniť limity na Majstrovstvá Európy 2016, ktoré sa uskutočnia v Londýne (Anglicko) ale aj na Majstrovstvá Európy juniorov 2016, ktorých dejiskom bude maďarské mesto Hódmezővásárhely.

Súčasnosť ukazuje, že v tomto klube vyrastajú nádeje slovenského plávania. Aktuálne: na Majstrovstvách Slovenska v roku 2015 získali pretekári UMB celkove 8 zlatých, 8 strieborných a 8 bronzových medailí.  Činnosť plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica v spolupráci s mestom, so športovým gymnáziom a Univerzitou Mateja Bela v Banskej Bystrici sú prísľubom do budúcnosti. Jeho dlhoročná systematická práca s mládežou ho aj naďalej predurčuje k šíreniu dobrého mena mesta.