Mestská organizácia sa o produkciu a organizáciu kultúrnych podujatí v meste starala od roku 1961. O zrušení Parku kultúry a oddychu rozhodli mestskí poslanci vlani na jeseň.

V časoch najväčšieho rozmachu sa PKO staralo nielen o podujatia, ale aj správu viacerých kultúrnych zariadení, vrátane kina Urpín či kina Hviezda, ktoré mesto predalo v roku 2007, ale aj amfiteátra a Robotníckeho domu. Pod túto kultúrnu organizáciu spadalo tiež niekoľko umeleckých kolektívov.

PKO BBV posledných rokoch čelilo PKO neustále sa znižujúcemu rozpočtu a obmedzovaniu správy a kompetencií, čo vyvrcholilo zrušením organizácie k 31.12.2013. Dôvodom bola finančná úspora.

Poslanci o rušení svojej príspevkovej organizácie rozhodovali na viackrát, keďže pôvodné uznesenie sa primátor rozhodol nepodpísať s ohľadom na odpor kultúrnej obce. Definitíva padla v septembri. „Aj po tomto rozhodnutí stále mesto nemá víziu o kultúrnom fungovaní mesta, o ponuke kultúrnych a umeleckých podujatí. Nič sa tým nevyriešilo,” povedala vtedy po hlasovaní speváčka Jana Orlická, ktorá bola jednou z iniciátoriek petície za zachovanie PKO.

Primátor Peter Gogola sa ale napokon stotožnil s väčšinovým rozhodnutím zastupiteľstva: “Venoval som veľa času diskusiám s primátormi iných krajských miest, akým spôsobom je manažovaná a financovaná kultúra u nich. Zistil som, že neexistuje univerzálny model, ktorý by potvrdil, že je na to lepšia príspevková organizácia alebo je to lepšie manažovať z mestského úradu,” povedal. Obdobné organizácie už postupne skončili vo viacerých slovenských mestách.

Aj keď mestskí poslanci ešte vlani hovorili o zachovaní značky PKO, o tej už v súčasnosti nie je ani zmienky. Stredajší Novoročný koncert organizuje mesto pod vlastnou hlavičkou a logo PKO na plagáte nefiguruje. Nedošlo ani k premenovaniu oddelenia kultúry Mestského úradu na PKO, čo sa pôvodne takisto pripúšťalo ako jedna z možností udržania značky.

Na odstupnom vyplatili takmer 13-tisíc

pkoPoslednú riaditeľku banskobystrického PKO Janu Suraovú muselo, po rozhodnutí o zrušení, Mestské zastupiteľstvo odvolať. „Z celkového počtu desiatich zamestnancov organizácie prešlo pod Mestský úrad sedem pracovníkov. Zmenenú pracovnú zmluvu podpísali siedmi  zamestnanci, traja so zmenou pracovných podmienok nesúhlasili, a preto Park kultúry a oddychu s nimi rozviazal pracovný pomer dohodou v zmysle platnej kolektívnej zmluvy,“ uviedla pre BBonline.sk hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Martina Kanisová. Vyplatené odstupné vyšlo magistrát na 12 696 Eur.

Ďalej by už chcelo vedenie mesta len šetriť. Suma vyplatená na odstupnom sa vráti v tomto roku z prostriedkov ušetrených na nájomnom, ktoré PKO platilo v centre mesta. Vďaka zníženiu stavu zamestnancov ušetrí samospráva aj na mzdových nákladoch. Sedmička bývalých pracovníkov PKO sa zaradila pod Oddelenie kultúry Odboru propagácie mesta Mestského úradu v Banskej Bystrici.