Už tento piatok sa v banskobystrickom Klube 77 uskutoční každoročný koncert s názvom Hodoštiak fest. Jeho história siaha do roku 2005, kedy uskutočnil prvý ročník.

Hotoštiak official (2)Popud pre zorganizovanie mini festivalu vznikol spontánne pri dvoch príležitostiach – skupina Pivnica oslavovala svoje druhé výročie vzniku a ďalším dôvodom bol príchod ich kamaráta Slavomíra na Slovensko z Írska a zároveň jeho odchod na štúdium do Brna.

Počas deviatich rokov vystúpilo na Hodoštiaku množstvo známych, či menej známych skupín. Spomeňme napríklad Železnú kolónu, Vandalov, NVÚ, Thalidomide, Nasmiech, Hospital Bukra, Svině, Ilegality a mnoho ďalších spríbuznených kapiel.

Tento rok pozvanie prijali hardcorové legendy z Čiech, a to Dezinfekce, ktorá na scéne pôsobí už od roku 1991. Ďalej zahrajú kamaráti zo Začiatku konca a Dimenzie X. Tieto skupiny existujú už vyše 20 rokov. Mladú krv budú zastupovať True Reason z Topoľčian.

Počas tohto ročníku Hodoštiaku skupina Pivnica oslávi svoje 10. výročie vzniku. Pre návštevníkov si pripravili prierez staršou tvorbou, ale budú sa prezentovať aj novými skladbami z pripravovaného albumu, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta budúci rok. Na koncerte sa bude taktiež podávať vegánska strava a taktiež bude možnosť si do zbierky obstarať, buď nové LP platne z distra, alebo staršie platne z vinyl burzy. Koncert začína o 18:00.

Desať rokov hardcore-punkrockovej skupiny Pivnica

Skupina Pivnica vznikla roku 2003 v Banskej Bystrici. Zakladajúcimi členmi boli spolužiaci zo strednej školy Dedo a Kubo. Neskôr sa pridali ku skupine Andrej na sólovú gitaru a Fabo za bicie. Po pár koncertoch práve títo dvaja členovia skupinu opustili následkom čoho ostala istý čas bez bubeníka. Problém vyriešil prvý koncert mimo Banskej Bystrice, kde sa nad skupinou zľutoval bubeník zo Zvolena Kalach, ktorý napokon v skupine zostal doteraz. V roku 2006 prišiel mladý a talentovaný spevák Majči a o rok neskôr talentovaný gitarista Harvy (Strata vkusu).

Zostava Pivnice sa na dlhší čas ustálila a v roku 2008 nahrala debutový album Žiadna zmena. V tejto zostave skupina odohrala najviac koncertov na Slovensku aj v Čechách. V roku 2010 nahrala svoj druhý štúdiový album Ráno slnko zapadá a následne skupinu opustil gitarista Harvy. Na jeho post prišiel ostrieľaný hudobník Genco (Noačo, Strata vkusu). V roku 2011 opustil skupinu aj Majči. V skupine následne pôsobil necelý rok Miko (Agáta) a nahrali spoločne singel Egoizmus (2011).  Skupina je od konca roku 2011 v zložení: Dedo, Kubo, Genco, Kalach.