Stredoslovenské múzeum si pripomína 260. výročie nešťastia, ktoré navždy zmenilo tvár Banskej Bystrice. Na podujatí …a mesto ľahlo popolom priblíži udalosti, ktoré tejto tragédii predchádzali.

Písal sa 3. august 1761. Dátum, ktorý do histórie mesta Banská Bystrica vypálil svoj nezmazateľný znak. Mesto pod Urpínom zasiahla jedna z najväčších tragédií tých čias – požiar. Stredoslovenské múzeum (SSM) si výročie nešťastia, ktoré navždy zmenilo tvár Banskej Bystrice pripomenie podujatím …a mesto ľahlo popolom. Návštevníkom a návštevníčkam podujatia priblíži udalosti, ktoré tejto tragédii predchádzali. Vrátia sa do dňa, kedy ulice baníckeho mesta zahalil hustý dym a tmavú noc pretínal svojím svetlom len oheň, nezadržateľne sa valiaci mestom.

 

„História Banskej Bystrice má čo ponúknuť aj súčasným generáciám, či už pre výstrahu alebo inšpiráciu. Tejto téme je venovaná aj jedna z expozícií Stredoslovenského múzea. Na jednom z troch poschodí Matejovho domu sa nachádza miestnosť venovaná cechom, no a práve tu sa náš príbeh začína. Odohral sa pred dvestošesťdesiatimi rokmi a navždy zmenil tvár baníckeho mesta. Priblížime si deň, ktorý bol poznačený chaosom a strachom, ale aj novou nádejou, pretože Banskú Bystricu zachvátil ničivý požiar,“ uviedla lektorka SSM Jaroslava Dobrotová.

Na podujatie …a mesto ľahlo popolom nadväzujú aj prázdninové aktivity pre rodiny s deťmi Osudová cesta ohňa, ktoré sa konajú každý utorok o 10:00 h v Matejovom dome. Lektorky SSM prevedú ich účastníkov bystrickými uličkami, po stopách ohňa, ktorý sa nimi tretieho augusta 1761 nezadržateľne valil a ničil všetko, čo sa mu postavilo do cesty.

Podujatie …a mesto ľahlo popolom, na ktorom sa bude hovoriť o veľkom požiari z roku 1761 podľa zápiskov Emila Jurkoviča, sa uskutoční v utorok 3. augusta od 17:00 h v Matejovom dome.