Volejbalistky VK Pirane Brusno v sobotu uspeli v poslednom zápase nadstavbovej časti, keď v päťsetovom súboji zdolali Žilinu, ktorá sa s extraligou lúči. V play-off ich čaká VKP Bratislava.

Brusnianky vyhrávali v prvom sete len po prvej výmene. V ďalšom priebehu síce dokázali párkrát znížiť na rozdiel jediného bodu, ale Žilinčanky po 5-bodovej šnúre odskočili na 15 – 9. Tento náskok si už domáce udržali do konca prvej časti (25 – 19).

Aj v druhom sete Pirane spočiatku prehrávali. Hráčky Žiliny dokonca po 7-bodovej sérii viedli už 15 – 8. Hostky sa však nevzdali a postupne ukrajovali zo straty, až po úseku 4 – 11 vyrovnali na 19 – 19. Nabudené volejbalistky Brusna nadviazali na výbornú pasáž aj v koncovke, a vyrovnali tak stav setov na 1:1 (22 – 25).

Tretí set Brusniankam absolútne nevyšiel. Žilinčanky už zakrátko vyhrávali 9 – 1 a napokon v ňom hostkám uštedrili debakel 25 – 7. Pirane sa však zo zlého tretieho dejstva oklepali a v štvrtom si postupne vypracovali 3-bodový náskok. Presadzovala sa najmä Michaela Jančová, ktorá si v stretnutí pripísala 27 bodov a bola vyhlásená za hráčku zápasu na strane Brusna. Spolu s 19-bodovou Emou Tomkovou mali výrazný podiel na tom, že zverenkyne trénera Lukáša Šmídu dostali duel do tajbrejku (21 – 25).

Do rozhodujúceho piateho setu, ktorý sa hrá do 15 bodov, vstúpili lepšie Pirane (3 – 7). Žilinčanky síce dvakrát znížili na rozdiel jediného bodu, ale volejbalistky Brusna v koncovke odpor domácich odrazili a dotiahli zápas do víťazného konca (12 – 15). Pirane tak ukončili 5-zápasovú šnúru prehier a pred play-off sa naladili víťazne.

Peter Minárik, tréner VA UNIZA Žilina pre svf.sk: „Zápas bol od začiatku ako na hojdačke. Jasnú dominanciu sme mali iba v treťom sete, keď sme súpera skoro k ničomu nepustili. Žiaľ, toto hladké víťazstvo nám v konečnom dôsledku viac uškodilo ako pomohlo, a tak si celkové víťazstvo odniesli hráčky Brusna. Chceli sme sa rozlúčiť so súťažou a domácim publikom výhrou, čo sa nám bohužiaľ nepodarilo.“

Lukáš Šmída, tréner VK Pirane Brusno pre svf.sk: „V tomto zápase bol náš cieľ zvíťaziť, čo sa podarilo naplniť. Ďalším cieľom pre mňa bolo, aby hrali pred zápasmi play-off všetky hráčky, aby sme boli na tieto ťažké zápasy, kde už ide o všetko, pripravení všetci a čo najlepšie. Škoda prvého setu, ten nám nevyšiel. V treťom dostala príležitosť na premiéru v extralige nahrávačka Alica Krajčírová, ktorá to zvládla dobre. Potom sme už mali od štvrtého setu hru viac-menej pod kontrolou a dotiahli sme zápas do víťazného konca. Niektoré veci neboli ideálne, najmä súhra s blokárkami nefungovala. Teší ma však, že sme dokázali zabrať na iných pozíciách a najmä podporiť sa na ihrisku.“

Niké Extraliga ženy – 2. časť – skupina o 5. až 10. miesto – 10. kolo – sobota 11.03.2023, 16.00 h – Slovenská Ľupča

VA UNIZA Žilina – VK Pirane Brusno 2:3 (19, -22, 7, -21, -12)

Analýza bodov: Útoky: 45 – 45. Esá: 14 – 6. Bloky: 8 – 11. Chyby súpera: 38 – 29. Rozhodovali: Čuntala a Holčík. Diváci: 200.

Zostava VA UNIZA Žilina a body: Angušová 5, M. Kováčiková 13, Kafková 14, Glóriková 10, Jurišová 13, M. Kubová 6, liberka Kardošová (Vráblová 2, Kandalíková 1, Mičianiková 3). Tréner: P. Minárik.

Zostava VK Pirane Brusno a body: Moroz 8, Rešutíková 4, Tomková 19, Šmídová 1, M. Jančová 27, Mederly 2, liberka T. Dlhošová (A. Krajčírová 0, Birčáková 1). Tréner: L. Šmída.

Hráčky zápasu: Valéria Glóriková (VA UNIZA Žilina) – Michaela Jančová (VK Pirane Brusno).

Konečná tabuľka Niké Extraligy žien – skupina o 5. až 10. miesto

Volejbalistky VK Pirane Brusno sa v štvrťfinále play-off stretnú s VKP Bratislava. Prvý zápas sa odohrá v sobotu 18. marca v hlavnom meste. Doma sa Pirane predstavia v stredu 22. marca. Prípadný tretí duel sa bude konať v sobotu 25. marca.