Banská Bystrica zažíva v poslednom období výnimočné podujatia. A ešte im nie je koniec! Po oslavách výročia  Slovenského národného povstania a po Radvanskom jarmoku prichádza Festival svetla a tieňa.

Jedinečný multižánrový Festival svetla a tieňa sa v Banskej Bystrici koná po piaty raz a opäť predstaví súčasné vizuálne a svetelné umenie v historickom centre mesta. Tohtoročnou témou festivalu sú SPOJenia.

Novinkou piateho ročníka festivalu, ktorý sa uskutoční v piatok 27. septembra, je jeho prezentácia aj v Trnave, ktorá sa umeleckými vizuálnymi dielami rozsvieti o týždeň skôr.

Nevšedné umelecké zážitky

Festival svetla a tieňa 2019 bude plný nevšedných umeleckých zážitkov. Návštevníci podujatia uvidia, aké jednoduché je zbúrať múry budovy Múzea SNP, ak sa ľudia dokážu spojiť. Interaktívna inštalácia s názvom …nie je samozrejmosť? pripomenie úžasnú atmosféru pri štrnganí kľúčov v roku 1989 a poukáže na to, že štrnganie kľúčmi potrebuje každá doba. Inštaláciu realizuje združenie TRAKT.

Tieňohrou Svetlov, ktorá si podmaní fasádu Národného domu, jej autorka Viktória Revická ukáže, aké je svetlo všadeprítomné, no zároveň neuchopiteľné, krehké a prchavé.

V živej kreslenej projekcii Neural deep ilustrátor, umelec Peter Štuller reaguje na udalosti, ktoré nás obklopujú. Na festivale ho diváci budú môcť sledovať priamo pri vytváraní svetelných animácií na fasáde Národnej banky Slovenska na Kuzmányho ulici.

Odraz – obraz je názov interaktívnej projekcie, v ktorej jej autorka Veronika Šmírová na kmeni mohutného stromu v parku pod Múzeom SNP rozohrá  jemnú hru svetla a tieňa Dovolí pritom divákom vstúpiť do jej projekcie a interaktívne ju ovládať a dotvárať.

Svetlo a tieň v tanci

Ani na piatom ročníku festivalu nebude chýbať súčasné tanečné umenie. Banskobystrické Divadlo Štúdio tanca uvedie tanec ľudských osudov Plus. Plus ako spojka dvoch alebo viacerých čísloviek v matematike je v tomto predstavení chápané ako symbol pre spojenie tiel, myšlienok, predmetov a spirituality. Predstavenie uvidia diváci na nádvorí  Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB na Kuzmányho ulici.

Bratislavské združenie Human Art Space prinesie do Banskej Bystrice Living/Room, experimentálne umenie, ktoré tancom a pohybom reaguje na osamelosť a prázdnotu uprostred nekonečného množstva spojení, ktoré máme na sociálnych sieťach. Tento tanec uvidia diváci pri Múzeu SNP.

Nič nie je dôležité, iba vytvorenie spojenia, je odkazom tanečnej performance poNOIR, v ktorej sa predstavia Lucia Bielik a Michaela Šeligová (park pod Múzeom SNP).

Festival svetla a tieňa 2019 v Banskej Bystrici a v Trnave vzdá poctu významnému slovenskému umelcovi Milanovi Adamčiakovi. Jeho hudba bude znieť zo všetkých festivalových lokalít.

V obidvoch mestách sa festival začína o 19.30 h a končí neskoro v noci.

Festival svetla a tieňa vznikol v roku 2015 pri príležitosti vyhlásenia OSN za Medzinárodný rok svetla a technológií založených na svetle. Od roku 2017 je členom medzinárodnej asociácie festivalov ECOMOVE International, registrovanej v Nemecku.  Od svojho prvého ročníka festival zaznamenáva výrazný a zároveň rastúci záujem širokej a odbornej verejnosti o súčasné multižánrové umenie. Jeho organizátori priniesli do Banskej Bystrice spolu 67 svetelných umeleckých diel a projektov, 29 sprievodných podujatí a 6 workshopov. Festival počas štyroch ročníkov navštívilo spolu 65 tisíc obyvateľov a návštevníkov mesta Banská Bystrica.

Organizátorom Festivalu svetla a tieňa je Občianske združenie TRAKT, v spolupráci s Mestom Banská Bystrica.

Viac informácií o festivale nájdete na svetlo-tien.sk alebo na Facebooku.