Po piaty raz sa v Banskej Bystrici uskutoční prehliadka filmov venovaná výraznej osobnosti slovenského filmu Ivanovi Palúchovi. Podujatie Pocta Ivanovi Palúchovi sa bude niesť v znamení udalostí v novembri 1989.
Aj v piatom ročníku podujatia Pocta Ivanovi Palúchovi jeho organizátori – OZ Zaživa na amfiteátri, v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, ponúknu spomienky na herca, na jeho filmy a život, ale tiež na jeho pôsobenie počas rušných ale nežných novembrových dní v roku 1989, kedy bol jedným z členov banskobystrického Občianskeho fóra.
V prvý večer prehliadky, ktorá sa koná 23. a 24. novembra v Kinosále Múzea SNP, čaká divákov prekvapenie v podobe „carte blanche“, čo znamená film podľa výberu organizátora podujatia. Premietanie v utorok 23. novembra sa začína o 18:00 h a potrvá 84 minút. Nuž teda, nechajte sa prekvapiť!
Druhý filmový večer venovaný Ivanovi Palúchovi (streda 24. november, 18:00 h) otvorí film, ktorý zrejme tiež bude prekvapením. Divákom totiž nie je až tak známy. Je to desaťminútový film Dotyk (Dodir) srbského režiséra Milana Jelica. Film vznikol v roku 1969 a iac sa o ňom dozviete priamo v kinosále.
A do tretice film Herec Ivan Palúch. Režisérom a scenáristom tohto strhujúceho portrétu hereckej legendy Ivana Palúcha je jeho syn Martin Palúch. Film, ktorý uviedli na tohtoročnom Artfilm Fest Košice, bude mať v Banskej Bystrici premiéru práve na prehliadke Pocta Ivanovi Palúchovi (streda 24. november, 18:10 h)
Herec Ivan Palúch (SR, 2021, 52 min)
Scenár a réžia: Martin Palúch, kamera: Peter Kováč
Televízny portrét venovaný významnej osobnosti slovenského filmového herectva Ivanovi Palúchovi, ktorý sa počas svojej kariéry dotkol hviezd, ale po návrate do Československa doplatil na tvrdé normalizačné obmedzenia. Zakázali mu vycestovať, slobodne tvoriť a umelecky napredovať. Ivan Palúch je na Slovensku populárny najmä ako predstaviteľ kultových filmových a televíznych postáv princa Bajaju a Adama Šangalu. Väčšina filmov, v ktorých účinkoval v 60. a neskôr začiatkom 70. rokov 20. storočia, je však pomerne neznáma, a to aj preto, že sa permanentne sťahovali z distribúcie a zatvárali do pomyselného trezora. Na rozdiel od svojich zahraničných kolegov, ako napríklad Annie Girardot, Davida Warnera, Omara Sharifa, Anny Kariny či Anity Pallenberg, sa musel podobne ako mnohí iní v socializme tvoriaci umelci podriadiť reštriktívnej kultúrnej politike, čo malo priamy dosah na jeho ďalšiu umeleckú dráhu, osobný život a profesionálny rozvoj. Ide aj o memento, ktoré zrkadlí úroveň umenia ohýbaného pod vládou nekompetentných predstaviteľov moci a vplyv ich zásahov na osud slobodne zmýšľajúceho jednotlivca. (Artfilm Fest Košice 2021)
Pripomeňme si herectvo Ivana Palúcha v ukážke z divadelnej inscenácie Precitnutie v garderóbe (2009), v podtitule ako benefícia herca Ivana Palúcha a jeho postáv, ktoré hral, po ktorých túžil, ktoré prežil a nikdy nehral alebo ako sa Komediant, Sedliak, Romeo, Lúpežník, Merkucio, Learov šašo v jednej šatni stretli vznikla z viacerých motivácií. Autorsky sa pod inscenáciu podpísali Viera Dubačová (réžia), Maroš Krajčovič (scenár a dramaturgia), Dušan Krnáč (scéna a kostýmy), Ján Fakla (produkcia).
Precitnutie v garderóbe:
Pri vstupe na prehliadku filmov Pocta Ivanovi Palúchovi platia aktuálne hygienické opatrenia (režim OP – očkovaní, prekonaní). Počet návštevníkov je obmedzený.