S úmyslom zoznámiť slovenského poslucháča s hudobnou tvorbou Phila Shoenfelta a Pavla Cingla, vznikol nápad usporiadať koncert tohto dua aj na Slovensku, konkrétne v Banskej Bystrici, kde už malá hŕstka nadšencov ich tvorby existuje.

Zaujímavé medzinárodné hudobné zoskupenie vystúpi v Banskej Bystrici po prvýkrát, hostiteľom pritom bude miestny hudobný klub. Už 24. 11. 2012 sa o 19.00 h rozozvučia zvuky akustickej gitary, elektronických husieľ a elektronickej mandolíny.

Pre sledovanie aktuálnych informácií týkajúcich sa koncertu môžete navštíviť facebook stránku podujatia.

O účinkujúcich

Phil Shoenfelt je anglický spevák, gitarista a skladateľ, ktorý sa po roku 1977 presťahol do New Yorku, kde založil kapelu Khmer Rouge a spolu s kapelami ako Alan Vega, Tom Verlain alebo The Clash, odohrali množstvo koncertov po celých Spojených štátoch. Po rozpade Khamer Rouge sa Phil Shoenfelt vrátil naspäť do Londýna, kde nejakú dobu pôsobil ako sólový hudobník, no na začiatku devädesiatych rokov bol pozvaný kapelou Nick Cave & The Bad Seeds, aby vystúpil ako hosť na ich britskom turné. V roku 1995 sa Phil natrvalo presťahoval do Prahy a o rok neskôr zakladá kapelu Phil Shoenfelt & Southern Cross, ktorá pôsobí na európskej hudobnej scéne až do súčasnosti.

Pavel Cingl je rešpektovaný český hudobník. Už ako teenager založil punkovú kapelu Ineptus, kde hral na gitaru a spieval. Po tom ako komunistická administrativa kapelu zakázala sa Pavel Cingl stretáva s Ivanom Hlasom, spolu s ktorým zakladajú kapelu Nahlas, kde Pavel Cingl už hrá na husle, ktoré študuje už od detsva. Na začiatku devedesiatych rokov zakladá kapelu Snake Eaters s Američanom Bradleym Strattonem. Po tom ako sa Stratton rozhodne vrátiť späť do New Yorku, Pavel sa pridáva k novovzniknutej kapele Phil Shoenfelt & Southern Cross.

Od roku 2000 Phil Shoenfelt & Pavel Cingl vystupujú spoločne tiež ako elektroakustické duo, ktoré je komornejšou alternatívou rockovej kapely Southern Cross. V roku 2008 vychádza živý album Live At The House Of Sin, ktorý dokumentuje výnimočnú atmosféru týchto spoločných koncertov. Za toto album boli v USA ocenení cenou „Grindie Award“ za najlepšiu živú nahrávku.