Mladí obyvatelia Bzovíka pri Krupine sa usilujú pomôcť zachrániť pevnosť, ktorá je ozdobou obce, ale aj celého Hontu. Aby mohli zveľadiť okolie tohto pôvodne benediktínskeho kláštora z prvej polovice 12. storočia, vymysleli podujatie Noc na hrade, výťažok z ktorého poputuje práve na jeho záchranu.

Asi nestretnete obyvateľa Bzovíka, ktorý by nebol hrdý na „hrad“, ako tento kláštor prestavaný na pevnosť všetci nazývajú. Zub času sa ale na pamiatke podpísal a preto sa Občianske združenie Pod hradom Bzovík rozhodlo zorganizovať benefičný koncert, ktorý by ľuďom túto pamiatku predstavil. Výťažok z koncertu občianske združenie použije na vyčistenie okolia a tlač propagačných materiálov o pamiatke.

Už v poslednú májovú sobotu, 27. 5. 2017, rozozvučia hudobné nástroje piatich skupín nádvorie pevnosti.

Spoznať zaujímavú históriu, ale aj úplne prekvapivé fakty bude možné ešte pred koncertom. Objekt si totiž návštevníci prehliadnu s Rastislavom Kožiakom, ktorý pôsobí na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici. S poznajte tajomné miesta, prekrásne priestory, aj temné chodby. Od 17.00 si budete môcť vypočuť koncerty skupín Easy Peasy, Saténové ruky, U.K.N.D. a Hudba z Marsu.

Silu koncertu umocní tajomná atmosféra múrov pevnosti. Práve tá dodá zvuku kapiel úplne iný rozmer, než na aký ste boli zvyknutí z klasických koncertov v športových halách či amfiteátroch.

Je totiž ťažké určiť presnú funkciu či označenie tejto pamiatky. V minulosti bol označovaný aj ako kláštor, hrad či pevnosť – názov sa menil podľa jeho „obyvateľov“.

Nachádza sa v katastri obce Bzovík. Múry kláštora, ktorého torzo môžete vidieť v strede pamiatky ešte aj dnes, si pamätajú Benediktínov, ktorí ho zasvätili prvému uhorskému kráľovi, ale aj oligarchu Žigmunda Balaša, ktorý rehoľníkov vyhnal a kláštor dal prestavať na kaštieľ obohnaný mocnými múrmi. Bývalý majiteľ sa ešte „poistil“ širokými priekopami a mohutnými nárožnými baštami, a tým sa z neho stala pevnosť, ktorú však neskôr poznačil požiar, ale aj boje druhej svetovej vojny.

Viac informácií o podujatí, ale aj o aktivitách ku záchrane pevnosti v Bzovíku, nájdete na facebook stránke OZ Pod Hradom Bzovík.