Kontroverzný projekt lyžiarskej haly na Donovaloch, o ktorom sme v minulých rokoch na BBonline.sk už informovali, sa dostáva bližšie k výstavbe. Pri pôvodných plánoch pritom investor očakával stavebné práce už v tomto roku.

To sa už síce nenaplní, ale po vlaňajšom získaní súhlasu od Odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Banská Bystrica, po posudzovaní vplyvov na životné prostredie v rámci takzvaného procesu EIA, teraz investor v zámere pokračuje. Na konci septembra požiadal stavebný úrad obce Donovaly o vydanie územného rozhodnutia.

Nielen verejnosť, ale aj úradníci projektu v rámci spomínaného posudzovania vytkli niektoré konkrétne zámery a poukázali na riziká. Štátni ochranári dokonca navrhli aj takzvaný nulový variant, pri ktorom by sa zámer nemal realizovať a odporučili zváženie takejto investície napríklad na brownfieldoch priamo v Banskej Bystrici či okolí. S nariadením prísnych opatrení, nevyhnutných pre ochranu kvality a množstva podzemnej vody počas výstavby i prevádzky, však bol zámer na Donovaloch schválený.

Nová vlna medializácie začiatkom mesiaca, ktorú vyvolal práve postup zámeru smerujúci k realizácii, opäť zdvihla aj vlnu nevôle širokej verejnosti naprieč Slovenskom. Minulý týždeň tiež vznikla na internete petícia proti takejto výstavbe na Donovaloch, pod ktorú sa už podpísalo takmer 12-tisíc ľudí.

Jej iniciátori sú proti výstavbe v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry. „Takáto hala výrazne poškodí krajinu, krásne, staré lesy, vodné zdroje a celkové životné prostredie,“ uvádzajú autori petície. S heslom „nenechajme zmeniť národný park na zábavný“ žiadajú Ministerstvo životného prostredia o zakročenie v procese.

Ako pre SME uviedol projektový manažér Donovalley Igor Obšajsník, firma vníma petíciu ako zavádzajúcu. Autori petície podľa neho pracujú s nepodloženými obvineniami a fotografie k nej priložené nie sú priamo z miesta plánovanej výstavby.

Krytá lyžovačka aj hotel

Za spoločnosťou Donovalley stojí banskobystrický podnikateľ Maroš Bezděka, ktorý podniká s automobilmi. Je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti Autonovo, tunajšieho servisu a predajcu vozidiel viacerých známych značiek sídliaceho na Zvolenskej ceste.

S výstavbou v lokalite sa začalo už v roku 2014, kedy ešte banskobystrický podnikateľ predkladal na posúdenie projekty bez lyžiarskej haly. Už podľa vtedajšieho zámeru mali na mieste vzniknúť hotel, wellness centrum, sanatórium či rekreačné a bytové domy.

Napokon v časti areálu ponúkli pozemky s inžinierskymi sieťami a dobudovanou cestnou komunikáciou na predaj pre súkromné domy a chaty v rámci projektu Donovalley. Dnes už je väčšina domov na mieste stojí.

donovalley3
Vizualizácia z projektu EIA: Lyžiarska hala – Donovalley Resort – Donovaly

Ďalšia časť pozemku v lokalite Varštat sa má zastavať teraz, v rámci druhej etapy. Okrem lyžiarskej haly, na ploche zhruba 22 500 metrov štvorcových, má podľa pôvodného zámeru na mieste vzniknúť aj menšia multifunkčná hala s klziskom. Pred niekoľkými rokmi developer odhadoval potrebnú investíciu na približne 40-miliónov eur.

Na zhruba 1700 metroch štvorcových majú potom pribudnúť aj reštaurácie a bary. Svoj priestor v novom rezorte majú nájsť aj obchody, ale aj hotel s deväťdesiatimi izbami, konferenčné priestory, fitness či oddychové zóny. Počíta sa s výstavbou parkovacieho domu pre takmer päťsto vozidiel. Prácu by tu trvale malo nájsť okolo 120 ľudí, sezónne aj desiatky ďalších.