Banská Bystrica mala mať svoje more, Donovaly teraz krytú lyžiarsku halu. Projekt, o ktorom sa už dlhšie hovorí, teraz začína naberať reálne kontúry. Úrady začali tento týždeň posudzovať vplyvy zámeru na životné prostredie.

donovalley5Aj keď sa niektorí chytajú za hlavu, podobne ako pri nápade vybudovania krytého „mora“ v Banskej Bystrici, atrakciu známu z luxusných zahraničných letovísk možno malebné centrum turistického ruchu naozaj získa. Podľa informácií týždenníka Trend miestny investor na projekte, ktorý má stáť zhruba 40-miliónov eur, spolupracuje so skúseným zahraničným prevádzkovateľom podobných zariadení.

Za zámerom stojí banskobystrický podnikateľ Maroš Bezděka, ktorý podniká s automobilmi. Je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom spoločnosti Autonovo, tunajšieho servisu a predajcu vozidiel viacerých známych značiek sídliaceho na Zvolenskej ceste.

S výstavbou v lokalite sa začalo už v roku 2014, kedy ešte banskobystrický podnikateľ predkladal na posúdenie projekty bez lyžiarskej haly. Už podľa vtedajšieho zámeru mali na mieste vzniknúť hotel, wellness centrum, sanatórium či rekreačné a bytové domy.

Napokon v časti areálu ponúkli pozemky s inžinierskymi sieťami a dobudovanou cestnou komunikáciou na predaj pre súkromné chaty v rámci projektu Donovalley. Dnes už je väčšina pozemkov predaných a veľká časť domov na mieste aj stojí.

donovalley3
Vizualizácia z projektu EIA: Lyžiarska hala – Donovalley Resort – Donovaly

Ďalšia časť pozemku v lokalite Varštat sa má zastavať teraz, v rámci druhej etapy. Okrem lyžiarskej haly, na ploche zhruba 22 500 metrov štvorcových, má na mieste vzniknúť aj menšia multifunkčná hala s klziskom.

Na zhruba 1700 metroch štvorcových majú potom pribudnúť aj reštaurácie a bary. Svoj priestor tu nájdu aj obchody, ale aj hotel s deväťdesiatimi izbami, konferenčné priestory, fitness či oddychové zóny. Prácu by tu trvale malo nájsť okolo 120 ľudí, sezónne aj desiatky ďalších.

V rámci projektu má vzniknúť aj takmer päťsto parkovacích miest, a to hlavne v rámci parkovacieho domu. Prvotná vizualizácia investora, ktorú priložil k projektu na posúdenie vplyvov na životné prostredie, počíta so zapustením komplexu čo najviac do miestneho terénu.

Podľa vo štvrtok  zverejneného zámeru počíta investor so začiatkom výstavby na budúci rok a v roku 2020 už so spustením prevádzky.