Čítačky v banskobystrickom Jazz Klube 12 sa už stávajú tradíciou. Po vydarenej júnovej čítačke Petra Papša sa v júli, konkrétne už teraz, vo štvrtok dvanásteho, môžete v Jazz Klube stretnúť s významným slovenským spisovateľom (a tiež dramatikom a novinárom) Petrom Holkom.

Peter sa narodil v Považskej Bystrici. Ako hovorí „Iba tak, na ceste… Prihlásil som sa na svet práve keď mama cestovala z Púchova na nákupy do Žiliny. Stihla vystúpiť v Považskej Bystrici a tam ma stihla aj porodiť… V Púchove, kde sme v tom čase bývali, nebola pôrodnica.“

Tvorbu Petra Holku vysoko hodnotia čitatelia aj literárna kritika. Doteraz mu vyšlo 16 kníh. Tou prvou bola novela Ústie riečok (1983) a zatiaľ posledný je román Môj život s Demi Moore spred dvoch rokov. Spomenieme aj ďalšie, napríklad Prekážkar v džínsach (1990), Nezabudnuteľná vôňa zrelej pšenice (1999), Smrť, na ktorú sa čakalo (2000), Prekliatie (2003), Výhľad zo zvonice (Milovanie s Nereidou, 2001) či dnes už kultový Normálny cvok (1993).  Je to príbeh mladého chalana, ktorý vyrastal v slušnej rodine, ale zaľúbil sa do nesprávneho dievčaťa. Vhupol do problémov, ktoré ho dostali až za mreže polepšovne, odkiaľ všetko rozpráva. Silný emotívny príbeh Petra Holku sa počas niekoľkých mesiacov doslova rozchytal nielen na Slovensku, ale aj v Čechách (v preklade Jaroslava Čejku). Normálneho cvoka si mladí ľudia krátko po jeho vydaní v roku 1993 rýchlo prisvojili.  Stal sa doslova hitom. Knihu vo viacerých adaptáciách odvysielali v Slovenskom rozhlase, na jej základe vznikol televízny film a zaradili ju do stredoškolských učebných osnov. Keďže čitateľský záujem o Normálneho cvoka aj po rokoch pretrváva, vlani vyšlo v Ikare druhé, čiastočne prepracované vydanie.

Peter Holka opisuje iba vlastné skúsenosti… lebo iné nemá. Hovorí, že v každom mužovi je kus ženy a v každej žene kus muža. Tiež vraví, že láska s literatúrou veľmi nesúvisí. Alebo áno? Asi áno, keď píše o láske… A ešte si myslí, že anjeli sú nešťastní nešťastníci a veľmi si ich k telu nepripúšťa. No a pritom napísal príbeh o anjelovi (Modrý anjel, 2007).

Žije v Bratislave a pracuje v Literárnej redakcii Slovenského rozhlasu. Niekoľko rokov prežil aj v Banskej Bystrici (redaktor denníkov Smer, Pravda) Ako si na tie časy spomína?

„S radosťou, vďačne a rád. V Bystrici som si našiel manželku Janu, mal som tam zopár dobrých priateľov, s ktorými som chodieval na bežky i do Raka, ostali mi zväčša pekné a príjemné spomienky. Smutno mi je za vynikajúcim básnikom, úžasným človekom a mojím svadobným svedkom Mikim Kováčom, čo písal o modrej labuti, za Ivanom Plintovičom, ktorý tak veľmi ľúbil literatúru, že o jej belasých tónoch rozprával ešte aj v holičskom kresle na námestí, za Fredom Šidom, ktorý maľoval modré hory, v ktorých sme sa občas stratili…“

V týchto dňoch Peter Holka dopísal svoj ďalší román. Pokušenie. Román, tak ako aj niektoré  predchádzajúce, písal na chalupe v osade Podlipa v Ľubietovej. Tam sa mu píše dobre, tam nachádza inšpiráciu. Napríklad víchricou vyvrátená stará lipa na dvore jeho chalupy ho podnietila k napísaniu románu Prekliatie (majstrovsky zrekonštruovaný dávny, štyristo rokov starý príbeh mladučkej dievčiny Kataríny Wolfgangovej a jej milenca, bohatého ťažiara.) „Mám pokušenie uveriť, že som dopísal Pokušenie, 203 strán a úplne na konci je bodka. Neviem, či si mám gratulovať alebo začať hneď prerábať… Pár dní si ešte počkám, aby bolo 14. júla. Potom ho pustím z rúk…“

O čom bude Pokušenie? To sa dozvieme na čítačke s Petrom Holkom vo štvrtok 12. júla (od 20. hod.) v Jazz Klube 12 na Hornej ulici. Sľúbil, že „donesie“ aj Demi Moore.

PS: Ak sa vyberiete do Ľubietovej a chceli by ste si obzrieť chalupu, kde vznikajú romány, tu je návod, priamo od Petra Holku, ako sa k nej dostať: „Okolo ľubietovského družstva doľava, alebo okolo katolíckeho kostola peši dohora tou strminou a potom doprava po poľnej ceste. Za pätnásť minút som dolu v krčme. Naspäť, po tej istej ceste, mi to trvá asi hodinu. Vždy keď sa ide naspäť, je to akosi dlhšie…“