Tretí deň pokračuje násilie v londýnskych uliciach. Bežný návštevník mesta ale rozdiel nespozná. Nepokoje sa odohrávajú väčšinou v miestach, kam turista nezablúdi. Netreba ale očakávať, že násilie sa odohráva vo vzdialených ghettách. Do Peckhamu, Brixtonu, Tottenhamu a Wood Green – štvrtí kde sa odohralo najviac násilností je to z centra Londýna pár minút. Pre slovenské oči je prekvapením vidieť centrum Tottenhamu. Hlavná ulica je čistá, domy vo vedľajších uliciach sú na slovenské pomery – minimálne zvonku pekné a udržiavané.

Rabovanie má na mnohých miestach v Londýne zaujímavý vzorec. Ak čakáte vybité výklady obchodov rad za radom, nie je tomu tak. Rabujú sa obchody, ktoré neoddeliteľne patria k povinnej výbave chudobnejších štvrtí. Predovšetkým Aldi, JD Sports a predajne mobilných operátorov. Londýnsku ulicu viete odhadnúť podľa skladby obchodných reťazcov. Domy v Tottenhame nie sú ošarpané, návštevník by dokonca mohol byť prekvapený peknou radovou zástavbou bočných uličiek. Na prvý pohľad žiadne ghetto. Druhý pohľad poodhalí ulice postihnutých štvrtí v širších súvislostiach. Nenájdete tu obchodné reťazce, v ktorých nakupuje stredná a vyššia trieda. Namiesto toho sú ulice plné lacných občerstvení, stávkových kancelárii a najlacnejších potravinových reťazcov. Deprivácia. Iná ako na Slovensku, iná ako mimo Európy. Chudoba, akú by Angličanom väčšina ľudstva závidela. Nie je absolútna, ale relatívna. Mladí ľudia, ktorí včera a predvčerom v noci pobehovali po uliciach Londýna s kapucňami na hlave a rúškami na tvárach možno mali vo vreckách najnovšie telefóny a na sebe značkové oblečenie. No zároveň títo mladí ľudia nemajú prácu, dôveru vo svoje možnosti uplatnenia a pravdepodobne aj chuť a často aj možnosti niečo so svojím životom urobiť. Motivácia rabujúcich bola zdá sa extrémne rôznorodá – od zlodejov, oportunistov po nahnevaných mladých mužov, ktorí iné možnosti ako vyjadriť svoj hnev nenašli. Ako sa pre Guardian vyjadril mladý chlapec: rabovanie nebolo správne, no zároveň nebolo nesprávne. Každá relevantná autorita kradnutie v obchodoch, poškodzovanie cudzieho vlastníctva a násilie odsúdila a je to tak správne. No tiež je nutné povedať, že žiadne spokojné miestne spoločenstvo rabovať len tak nepôjde. Obeťami násilia nie sú len majitelia obchodov a prevádzok, ale aj miestni obyvatelia: sporiadané rodiny, ktoré museli narýchlo opustiť svoje domovy v strachu pred desiatkami neplnoletých chlapcov, ktorí brali všetko hodnotné, čo im prišlo pod ruku.

Dnešný (stredajší pozn.red.) ranný Londýn sa fotografiám z noci ani trochu nepodobal. Ulice boli čisté, rozbité výklady v Camdene boli oblepené policajnými páskami a pri každom z postihnutých obchodov bola pristavená policajná hliadka. Po štvrti sa pohybovali skupiny mladých ľudí s metlami v rukách – dobrovoľníci pripravení pomôcť s odpratávaním skla a neporiadku. Prišli neskoro. Všade bolo čisto. Hlavná ulica v najťažšie postihnutom Tottenhame bola dnes uzavretá, policajti s úsmevom a trpezlivo vysvetľovali okolostojacim prečo sa nemôžu dostať na hlavnú ulicu a ďalej sa pracovalo na odstránení zvyškov neporiadku, najmä dvoch zhorených budov na hlavnej ceste. Napriek tomu, že sú ulice čisté a policajné hliadky priateľské, Londýn sa pripravuje na štvrtú noc nepokojov. Odhaduje sa, že sa do ulíc povolá až 16 tisíc policajtov, a  dnes (v stredu pozn.red.) popoludní zomrel v nemocnici dvadsaťšesťročný muž, ktorý bol postrelený pri nepokojoch.