Ako si doma vytvoriť teplo? Asi každému napadne ako prvé urobiť oheň a prikladať drevo. Tento klasický spôsob, ako sa zohriať, má aj v modernom svete stále svoje pevné miesto. Len sa poriadne zmenili možnosti a vykurovanie drevom je výrazne jednoduchšie než kedykoľvek predtým.

Ak chcete drevom vykurovať rodinný dom alebo väčšiu chalupu, najlepšou voľbou je kotol pripojený na centrálnu vykurovaciu sústavu. V jednotlivých miestnostiach tak zaisťujú teplo bežné radiátory alebo teplovodné podlahové kúrenie.

Na pomyselnom technologickom vrchole nájdete kotol na drevo, ktorý dosahuje najvyššiu efektivitu spaľovania. Čo to znamená? Kotol je vybavený odťahovým ventilátorom, ktorý svojimi otáčkami moduluje priebeh spaľovania paliva a aktuálny výkon. To výrazne uľahčuje rozhorenie ohňa a zefektívňuje následné kúrenie. Navyše všetko prebieha automaticky pod taktovkou inteligentnej riadiacej jednotky.

Overené moderné kotly na drevo dokážu ešte viac zjednodušiť kúrenie. Spísali sme 5 vecí, ktoré by ste od kotla na drevo kedysi nečakali.

1. Inteligentné ovládanie

Ak chod kotla ovláda elektronická riadiaca jednotka, máte o veľa vecí postarané. Jednotka dokáže ovládať nielen kotol, ale aj všetky prvky vykurovacieho systému. Nemusíte tak priplácať za ďalšie systémy – napríklad na ohrev teplej vody. Obsluhu uľahčí aj displej, na ktorom vidíte dôležité hodnoty týkajúce sa kúrenia. Na dotykovej obrazovke jednoducho nastavíte teplotu vykurovania alebo úžitkovej vody.

2. Signalizácia dohorenia dreva

Aj keď si kotol riadi veľa vecí automaticky, nevyhnete sa ručnému dopĺňaniu paliva. Aby oheň nevyhasol, treba pravidelne prikladať. Ako nezmeškať vhodný čas? Pomôže vám signalizácia. „Naše splyňovacie kotly na drevo dajú svojmu majiteľovi vedieť, že dochádza palivo,“ vysvetľuje Ing. Roman Boczek z firmy OPOP, ktorá má s výrobou dlhoročné skúsenosti. „Upozornenie sa zobrazí na displeji kotla alebo pokojne pípne aj na mobile,“ dodáva.

3. Pripojenie na internet

Chcete mať prehľad o kúrení v telefóne? Ani to nie je problém. Kotly vyrábané v OPOP je možné pripojiť k Wi-Fi sieti. Prostredníctvom aplikácie uvidíte všetky parametre. Nech už ste kdekoľvek, ľahko môžete skontrolovať nastavenú teplotu alebo chod kotla.

4. Pripojenie na snímač vonkajšej teploty

Chcete mať možnosť regulovať vykurovanie, aj keď nie ste doma, alebo pri zmene počasia? Kotol môžete jednoducho prepojiť so snímačom vonkajšej teploty. Keď sa náhle oteplí, kotol automaticky obmedzí kúrenie a vy tak ušetríte za palivo.

5. Dlhší čas bez práce

Moderné kotly na drevo ponúkajú aj niekoľko možností, ako predĺžiť čas bez prikladania. Na čo sa zamerať? Vyberajte taký kotol, ktorý má veľké dvere aj násypnú šachtu a zmestí sa doň veľa kusov dreva. Výhodou je aj kotol na drevo so zásobníkom, vďaka ktorému nebudete musieť tak často prikladať.

Tiež odporúčame zaujímať sa o účinnosť kotla. „Čím vyššia účinnosť, tým lepšie. Kotol tak dokáže bez zvyšku využiť energiu paliva. Spálite menej, ale tepelná pohoda v miestnostiach bude stále rovnaká,“ upresňuje Ing. Roman Boczek. Najlepšie kotly dosahujú vysokú účinnosť viac ako 90 %.

Pre správny chod treba nainštalovať ku kotlu akumulačnú nádobu, ktorá dokáže prebytočné teplo uchovať na neskoršie využitie. Podľa objemu nádrže to môže byť pokojne aj celý deň bez prikladania.

Na preklenutie kratšej doby môžete využívať takzvaný stáložiar. V kotli si jednoducho vytvoríte žeravú vrstvu, ktorá bez novej dávky paliva zvládne vykurovať dom napríklad cez noc. Ráno stačí len pridať drevo a o teplo máte postarané.