Hriankovače, rýchlovarné kanvice, kávovary alebo toustovače. Kuchynské spotrebiče nám v kuchyni šetria veľa času, a hoci ich používame aj niekoľkokrát denne, na ich čistenie často zabúdame. Prečítajte si naše tipy, ako ich dôkladne vyčistiť za pár minút a bez chémie.

Vodný kameň, pripečené zvyšky jedla alebo mastnota sa nevyhnú žiadnej kuchyni a čím dlhšie na spotrebičoch ostávajú, tým horšie sa ich zbavíte. Pokiaľ už vašim kuchynským pomocníkom nie je pomoci, na FAVi.sk nájdete všetko, bez čoho sa pri varení nezaobídete – od kuchynských spotrebičov až po originálne koreničky.

Hriankovače

Kto by nemiloval na raňajky do zlatista opečené Hrianky? Stačí ich len namazať maslom, pridať syr alebo šunku a kráľovské raňajky sú na stole. Pokiaľ ale používate hriankovač často, v jeho útrobách sa po pár týždňoch nahromadí pekná vrstva omrviniek. Čistenie vám zaberie sotva pár minút, predídete tým ale nielen pripečeným zvyškom, ale v extrémnych prípadoch i požiaru. Zo všetkého najskôr vysuňte dno, všetko vysypte a očistite vlhkou handričkou. Do ruky si potom vezmite akýkoľvek štetec alebo menšiu kefku s dlhšou rukoväťou a starostlivo s nimi vyčistite aj vnútro spotrebiča.

Toastovače

Hoci toastovač po každom použití starostlivo očistíte, niektoré pripečené zvyšky sa v ňom usadili natrvalo? Nalejte do pečúcich štvorčekov lyžičku vody, toastovač zavrite a zapnite. Para teflónový povrch zbaví mastnoty aj všetkých zvyškov za vás, nečistoty potom len stačí zotrieť papierovým obrúskom. Ak chcete pripaľovaniu toastov predchádzať, vymažte toastovač pred použitím kvapkou oleja alebo ho jednoducho vyložte papierom na pečenie. Rovnakou fintou ľahko vyčistíte napríklad aj waflovače.

Rýchlovarné kanvice

Žijete v oblasti, kde z kohútika tečie tvrdá voda? Potom je vodný kameň usadený nielen na vodovodných batériách alebo v sprchovom kúte, ale aj vo vnútri rýchlovarnej kanvice. Vodný kameň síce nie je zdraviu škodlivý, na druhú stranu spotrebičom rozhodne nesvedčí a značne predlžuje rýchlosť ohrevu vody, čo vás stojí energie navyše. Ako sa ho zbaviť ľahko a rýchlo? Naplňte rýchlovarnú kanvicu do polovice vodou a pridajte dve až tri lyžice kyseliny citrónovej. Nechajte vodu variť a ak kyselina vodný kameň neroztopila na prvýkrát, postup opakujte. Nakoniec v nej ešte aspoň dvakrát prevarte čistú vodu, aby v nej nezostali žiadne stopy po kyseline citrónovej.

Tip Favi: Hľadáte univerzálny čistič na kuchynskú linku, skrinky či chladničku? V rozprašovači zmiešajte hrnček octu s hrnčekom vody a šťavou z jedného citróna. Skvele vyčistí všetky typy povrchov aj nečistoty v chladničke.

Kuchynské roboty

Mixujeme v ňom krémové polievky, ranné smoothie i orechové maslá. Kuchynský robot je vo vašej kuchyni pravou rukou, jeho čistenie ale môže byť niekedy oriešok. Do umývačky nádobu dať nemôžete, u ručného umývania zase hrozí, že ju poškriabete. Riešenie je pritom naporúdzi: čistenie nechajte jednoducho na robotovi. Nádobu naplňte do polovice teplou vodou a pridajte dve lyžice jedlej sódy, mixér potom zapnite na najvyššiu rýchlosť a nechajte pracovať 1-2. minúty. Všetky nečistoty sa uvoľnia, na vás už potom bude len nádobu poriadne vypláchnuť a nechať uschnúť.

Mikrovlnná rúra

Ako vyčistiť mikrovlnku od mastnoty a pripečených zvyškov bez práce? Vyskúšajte takzvané naparovanie. Do misky s vodou nakrájajte citróny, dajte ju do mikrovlnky a zapnite na najvyšší výkon zhruba na 3 minúty. Para uvoľní všetky nánosy nečistôt, citrón zase rúru zbaví zápachu. Nakoniec vnútro spotrebiča vytrite hubkou alebo papierovou utierkou a je hotovo.