Možnosť parkovného cez SMS spúšťa postupne vo viacerých mestách Slovenska a od februára je Banská Bystrica jedným zo siedmych miest, kde je takáto služba dostupná. Vodiči, ktorí zaparkujú svoje vozidlo na platenom – mestskom parkovisku, môžu odoslať SMS v určenom tvare na číslo 2200.

Na to, ako kontroluje takýchto platcov parkovného banskobystrická Mestská polícia, sme sa opýtali jej náčelníka Ľubomíra Piterku, ktorý nám upresnil, že MsP zatiaľ SMS parkovanie nekontroluje: „Zatiaľ totiž nedisponujeme kontrolným mechanizmom, pretože nám nebol dodaný. Mali by sme ho však obdržať v priebehu týždňa,“ upozornil Piterka. „Mestskí policajti kontrolujúci parkujúce vozidlá budú mať prístroj, do ktorého v prípade, že uvidia automobil bez parkovacieho lístka, napíšu ŠPZ vozidla. Systém im priamo na mieste ukáže, či vozidlo má zaplatené parkovné a do akého času,“ spresnil fungovanie novej služby náčelník MsP.

Neplatiť parkovné na platených parkoviskách pod Urpínom sa neoplatí. Vodiči si okrem následnej pokuty na svojich vozidlách v lepšom prípade nájdu neslávne známu „papuču“, alebo, ako nás Piterka upozornil, opätovne naplno funguje aj odťahová služba.

V prípade využitia služby SMS parkovného, napíše krátku textovú správu v  tvare: Skratka mestamedzeraOznačenie parkovacej zónymedzeraEvidenčné číslo vozidla na číslo 2200. Banská Bystrica má len jednu parkovaciu zónu, kód je preto vždy A1. Tvar SMS je teda napríklad: BB A1 BB123XY. Prijatá SMS stojí 60 centov a parkovanie tak máte zaplatené na jednu hodinu, pri čom čas je v spätnej SMS uvedený. Následne ho môžete rovnakou SMS predĺžiť.

Aktualizácia 7.2.2011: Spoločnosť EEI s.r.o. oznámila oficiálne spustenie SMS služby na parkovanie v meste Banská Bystrica. Cena parkovania je 60 centov / hodina vrátane DPH. SMS je možné posielať na číslo 2200. Parkovanie je tak dostupné pre zákazníkov všetkých mobilných sietí.