Po návalových dažďoch v polovici augusta sa prechod zo zástavky Starohorská otočka do Rudlovej stal vďaka prepadu časti chodníka o niečo dobrodružnejším. Tí, čo zaregistrovali túto zmenu pri dennom svetle, patrili k tým šťastnejším. Jama nie zanedbateľných rozmerov ich donútila iba k obchádzkam. Tí menej šťastní, neznalí nástrah terénu si však mohli pri onej Malej banskobystrickej aj hnáty polámať.

Po čase však na možný nehodový úsek začali upozorňovať aj zábrany. Potencionálnych obetí mohlo ubudnúť, čo určite významne znepokojilo nejakú dobrú dušu, ktorá nevydržala a červeno-biele tyče rozobrala a rozmetala po už samo o sebe veľmi atraktívnom okolí. Paráda, konečne opäť trochu adrenalínu, trochu napätia, váhavého očakávania, či v jame predsa len neskončí nejaký zúfalec, najlepšie malé dieťa, či chatrná starenka.

Naozaj neviem, akú vznešenú myšlienku sledovala oná vzácna bytosť likvidáciou spomenutej zábrany, no naberám podozrenie, že to, čo mala v hlave, nebola idea, ale, tuším, len nejaké to promile. Neviem, akým emocionálnym kvocientom musí disponovať osoba, ktorá sa len tak z čírej pasie oddáva podobným zábavkám. Alebo ide o nejakého utečenca z detskej izby, ktorý si zničený funkčný objekt pomýlil s hračkou? Nechápem.

A ak mám pravdu povedať, tak sa kompetentným ani veľmi nečudujem, že sa nehrnú do ďalšej nápravy. Načo investovať do zábrany, ktorej životnosť je kratšia ako život motýľa? Možno naozaj nedisponujú oslíkom otras sa, aby mohli po každom víkende financovať niekoho deštruktívne rozmary. Možno si niekto povie, tak nám treba, staňme sa účastníkmi minikurzu prežitia. Nuž rozbime si nosy, keď tak múdro nivočíme to, čo nám v tom môže zabrániť. Ja si však myslím, že opäť platí, že jeden záprdok dokáže pokaziť celú praženicu a že na mínusové hodnoty zodpovednosti jedného indivídua môžu naozaj zase doplatiť iba nevinní.

____________________________________________________________________________________

Rubrika Perom Bystričana je tu pre vás! Napíšte čo vás v našom meste zaujalo, alebo nahnevalo! bbonline@bbonline.sk