Skupina aktivistov zverejnila výzvu na odvolanie riaditeľa Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici. Ten tvrdí, že za iniciatívou sú súkromné záujmy jedného zo signatárov.

Kalvária v Banskej Štiavnici. Foto: flickr.com (Hyacinthe Raimbault)

Ešte začiatkom roka skupina aktivistov z Banskej Štiavnice a Banskej Bystrice zverejnila výzvu na odstúpenie riaditeľa Krajského pamiatkového úradu v Banskej Bystrici Miroslava Suru. List adresovaný generálnej riaditeľke Pamiatkového úradu Kataríne Kosovej „podpísalo“ na internete 680 ľudí. Dôvodom odvolania má byť nedostatočná ochrana pamiatkového fondu.

V internetovej diskusii sa na stránkach changenet.sk rozprúdila medzi zainteresovanými ostrá diskusia. Riaditeľ Sura poukazuje na údajne neodbornú rekonštrukciu Kalvárie v Banskej Štiavnici, za ktorou stojí jeden zo signatárov výzvy Martin Macharík. „Váš neprofesionálny prístup zadávania najmä reštaurátorských prác spôsobil nutnosť ich opätovného reštaurovania, ktorý sa zopakuje aj po zime v roku 2012, tak ako po zime roku 2010 a 2011,“ adresuje Sura výčitku Macharíkovi, pričom dodáva, že doteraz sa do obnovy Kalvárie investovalo niečo cez 1,6 milióna eur.

Architekta Klára Kubíčková vyčíta riaditeľovi KPÚ aj postup pri schvaľovaní výstavby Hotela SNP. Foto: BBonline.sk

Sura tvrdí, že za pokusom o jeho odvolanie stoja podnikateľské záujmy Macharíka, ktorý skúpil niekoľko budov v Banskej Štiavnici. „Určite by vám bolo ľahšie bez mojej osoby vo funkcii riaditeľa KPÚ,“ dodáva Sura, ktorý tvrdí, že je pre Macharíka prekážkou v jeho podnikateľských plánov. Na záver Sura aktivistom vyčíta nekritické skupinové myslenie, ktoré je podľa neho charakteristické pre sekty a totalitné myslenie.

Martin Macharík na margo Surových tvrdení reaguje, že riaditeľ chce komunistickými metódami naštrbiť jeho kredibilitu. Podľa neho, keď sa so Surom stretol ohľadom rekonštrukcie Kalvárie v Banskej Štiavnici, riaditeľa zaujímalo iba to, kto bude rekonštrukciu realizovať. Na margo svojich podnikateľských aktivít Macharík dodáva: „Teším sa, že ma považujete za úspešného podnikateľa. Kúpili sme tri domy v katastrofálnom stave, ktorým už nikto neveril. Na www.nostalgia.stiavnica.sk vidno, čo sa dá zachrániť. K tomu publikujem sprievodcov po Štiavnici, mapy a organizujem dobrovoľníkov. Za toto sa mám hanbiť? Nie, ja sa za to nehanbím a verím, že ľudia, čo ma poznajú a poznajú aj ostatných signatárov, vedia dobre, kto z nás dvoch stojí na ktorej strane.“

Do diskusie zasiahli aj známe banskobystrické aktivistky. Poslankyňa MsZ Ľudmila Priehodová upozornila na Surove vyhlásenia z januára 2010, kedy ju kvôli neodbornosti vyzval k odstúpeniu z postu mestskej poslankyne. Dôvodom bola snaha výstavby na banskobystrickej Kalvárii. Podľa Priehodovej ani po tom, čo jej dalo Mesto za pravdu, sa nedočkala od riaditeľa KPÚ ospravedlnenia. Ku kritike sa pripojila aj architekta Klára Kubičková, ktorá poukázala na Surove rozhodovanie vo veciach hotela pri Pamätníku SNP a plánovanej výstavby na Kalvárii. Rovnako riaditeľovi vyčíta aj postup pri schvaľovaní projektu novostavby na mieste bývalého kina Hviezda.

O tom ako nakoniec dopadne celý spor rozhodne generálna riaditeľka Pamiatkového úradu Katarína Kosová. V rozhovore pre TA3 sa vyjadrila, že sa musí oboznámiť so všetkými súvislosťami a skutočnosťami a na základe nich bude konať.